Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Mrázek mi nosil vajíčka a sekanou

Renata Kalenská

Tak popisuje svůj vztah k zavražděnému podnikateli Libuše Barková, odsouzená k pěti letům vězení za pojišťovací podvod

LN Když jsme se viděly naposledy, říkala jste, že máte vazby nejen na Grosse a Tvrdíka, o čemž psala média...

Jedním z těch dalších lidí je třeba pan Svatopluk Karásek. Toho si velmi vážím. Když máte showbyznys, děláte koncerty a pracujete pro politické strany, tak se s nimi prostě potkáte. Mezi těmi ministry byl třeba Jiří Rusnok. Nebo Jaroslav Bureš. Určitě jsem nejvíc znala politiků z ČSSD. Právě kvůli tomu, že jsem pro ně dělala volební kampaně. Bylo to zprostředkovaně přes GoJu, dodávala jsem umělce.

LN V té době byl lídrem ČSSD Vladimír Špidla.

Ano.

LN S ním jste se stýkala?

Ne. Osobně ne.

LN Proč jste se stýkala zrovna s Jaroslavem Tvrdíkem?

Protože i jemu jsem dělala volební kampaň - na Vysočině.

LN Proto vám telefonoval v noci?

Ano. To byl jeden z důvodů. Víte, politici kolikrát telefonují i v jedenáct hodin večer. Tvrdík mi volal několikrát. Někdy i o půlnoci. A vážně kvůli kampani. On byl tak emotivní! On měl představu, že lidé pracují čtyřiadvacet hodin denně. Já teda nevím, jestli něco bral, ale normální lidi v noci přece spí.

LN Takže jste byla ve styku s Rusnokem, Burešem, Tvrdíkem, Grossem... Stýkala jste se se všemi ministry za ČSSD?

Dá se to tak říci. Až na Buzkovou - tu jsem viděla jenom jednou.

LN A co jiné politické strany?

Samozřejmě jsem se stýkala i s politiky z jiných stran, ale ty bych nerada jmenovala, protože ODS fandím. Já jsem je tedy nevolila, ale pokud si mám vybrat ze dvou menších zel, tak si vyberu ODS. Připadají mi profesionálnější. Mají inteligentnější zázemí. Probíráme politiku. Možná že si ti lidé potřebují lidsky popovídat.

LN A všichni běží za Barkovou. To je zvláštní. Vy přece nejste žádný apolitický guru, s nímž by všichni potřebovali všechno konzultovat.

Ale známe se řadu let a stýkáme se. A zřejmě je jim mě upřímně líto, takže za mnou občas přijdou, jestli něco nepotřebuji.

LN K čemu jste za poslední léta v politice posloužila?

Víte, já si myslím, že velký omyl pana Mrázka a jeho finanční skupiny byl, že bych mohla a chtěla skutečně ovlivňovat politickou situaci. Tam došlo k omylu. Celé to vzniklo zbytečně. Ale uznávám, že tím, že jsem se s těmi politiky stýkala, jsem tento dojem podpořila. Všichni si říkali: „Proč se s nimi stýká?“

LN Ale proč jste se s nimi stýkala? Přece vám bylo jasné, že vám to přinese problémy. A pokud byste z toho nic neměla...

To není pravda, že z toho nic nemáte. Když se stýkáte s lidmi, kteří nejsou z branže, je to pro vás rychlokurz. Mě zajímá vše nové. A může to být i poezie, výtvarné umění...

LN Ale tady šlo i o lidi typu Mrázka, Kubiny, Spyry...

Spyra? To byla jedna káva, protože jsem věděla, co chce, a chtěla jsem si to ověřit. Chtěl informace na Grosse. Na krku mu visel telefon, na kterém byla vidět kamera. Byla jsem na něj připravená, protože jsem se informovala, co je to zač. Věděla jsem, pro koho dělá.

LN Spyra tvrdí, že schůzku jste iniciovala vy, protože jste chtěla, aby vám pomohl v kauze Kooperativa. Určitě ne. K tomu mám svědky. LN Nahrávala jste si ho?

Ne. Jeho ne. Nepřipadal mi tak důležitý.

LN Proč jste se scházela s podnikatelem Kubinou, který byl na začátku letošního roku zavražděn? Neříkejte, že se se všemi stýkáte jen tak. Že všichni chtějí, abyste jim něco řekla, vy neřeknete nic, schůzka se pak opakuje... To asociuje schůzky s StB.

To není pravda. S těmi politiky se mi stávalo to, že jeden přivedl druhého. A ten mi třeba řekl: „Hele, dej si pozor, abys nebyla odposlouchávaná. Já bych ti mohl doporučit člověka, který by ti mohl vyčistit prostor.“ A sledovaná jsem vážně byla. Jsou k tomu materiály.

LN Sama jste řekla: „Podat ruku Mrázkovi, to je jako podat ruku mafii.“ Proč jste se scházela s mafií? A scházela jste se s nimi často.

To ne. S Mrázkem jsme se viděli tak desetkrát. V období pěti let.

LN Když o někom víte, že je mafián, proč se s ním scházíte víckrát? Vidíte ho poprvé a tím to skončí, ne?

Pokud vám nezačne dělat problémy.

LN Jaké problémy vám dělal?

Na to odkazuji Úřad pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Chci je nutit, aby to vytáhli, oni k tomu ty materiály mají.

LN Proč to nemůžete popsat?

To už je blbá hra. Mrázek by nebyl sám, kdo skončil špatně. Teď jsem tady zrovna měla bývalého pracovníka ÚOOZ a shodli jsme se na tom, že jsme v debilní situaci. Chtěli bychom vysvětlit, jak to celé vzniklo, ale polovina lidí nám nebude věřit a hlavně je to strašně nebezpečné. Prostě to má obrovský rozměr. To fakt není žádná sranda.

LN Byla jste vydíraná. Kdo to vydírání rozjel?

To nemohu říci, protože ten člověk je dodnes činný.

LN No a co?

No a co? Já chci zůstat naživu! Já mám děti! Já nemohu mluvit. Jde o lidi, kteří jsou pořád ve svých funkcích. Ty finanční skupiny pořád existují. Tím, že Gross není už premiérem, není po všem. Nevěřte tomu. Jen se vyměnili hráči.

LN Scházeli se na muzikálových akcích Gross s Mrázkem?

To si nemohli dovolit.

LN Ale normálně se znali.

Víte, Mrázek to pak už dělal tak, že se s těmi lidmi scházel třeba jen zprostředkovaně. Ani ti samotní lidé třeba nevěděli, že pro něj dělají. Mrázek se osobně scházel jen s lidmi, u kterých to pro něj bylo obzvlášť důležité.

LN Tak to jste byla obzvlášť důležitá.

To je ono. On se domníval, že mu pomohu. A celé to skutečně vzniklo lichou nesmyslnou informací, že jsem Standova milenka. To byla prostě alfa a omega problému.

LN Tuhle informaci mi několik poslanců ve sněmovně taky řeklo.

Ano. Byl to nesmysl. Problém Standy byl, že se proti tomu nikdy výrazně neohradil. To byla ta jeho mužská ješitnost. Jako mužskýmu mu to jakoby dělalo dobře a ostatní v tom nechal.

LN Takže kvůli Grossově ješitnosti se s vámi scházeli Mrázek, Spyra a další...

Ano. Ale v době, kdy se se mnou sešel Spyra, už to stálo na tom, aby se ty dvě strany - tedy Setuza a Standa - dohodly, anebo aby se naprosto zničily.

LN Jak ty schůzky probíhaly?

Tak Spyra byl velmi nervózní. Já jsem s sebou měla jednoho člověka, který to hlídal. Spyra se snažil vypouštět takové věty, jako že je Šárka kráva. Čekal, že to potvrdím, aby to mohl pustit dál. Byla to nesmyslná schůzka. Věděla jsem, že je to Mrázkův člověk, tak jsem za ním šla: „Heleďte, pane Mrázku, když se mnou chcete mluvit, tak proč se mnou nemluvíte sám? Proč za mnou posíláte toho vašeho Spyru?“ On řekl: „To je nosič vody, s tím se nescházejte!“ Odpověděla jsem: „Mám informace, že ten člověk s vámi byl v Rusku, takže je od vás.“ Mrázek to ale popíral. Je to nepříjemné. Já jsem ho měla nějakým svým způsobem ráda. Byl mi něčím sympatický. Mrázek byl docela charismatický člověk. A připadal mi i jako vtipný a příjemný společník. Ale to je jedno.

LN A dnes, když je mrtvý...

On prostě nebyl sám za sebe. Ale právě tohle by ti pracovníci ÚOOZ, kteří tyto informace mají, měli vytáhnout.

LN Koho to ohrozí, když se tyto informace dostanou na veřejnost?

Určitě mě. A pokud by to mělo ohrozit tu druhou stranu, tak to jsou lidé, kteří ještě pořád zastávají dost významné posty.

LN Opět neřeknete koho.

Neřekla jsem to ani policii. Nechci se do toho namáčet, protože to je propojení s politickými stranami. Mrázek šel opravdu napříč politickým spektrem. Bylo by to ode mne zbytečné hrdinství. Fakt bych si hrála s ohněm. Řeknu jen, že Kooperativa se neděje náhodou. V důsledku toho jsem byla vydírána, věděla jsem, co po mně budou požadovat. Mám to materiálově zaznamenané.

LN Kdy začalo to vydírání?

V roce 2001. Ale nebylo to vydírání. Bylo to sledování.

LN Kdo ho tedy spustil?

Ten člověk sedí dnes v Bruselu.

LN Proč vás sledoval?

Aby nebyl sundaný z pozice.

LN Byl v Bruselu už v té době?

Ne. Zastával dost významný post tady. Nasadil na mě agenturu, nasadil lidi dovnitř prostředí.

LN Byl to Vladimír Špidla?

Nebudu to komentovat. Jen vám řeknu, že ta na mne najatá agentura má dodnes spis, který se na mě pořizoval. Já jsem hodně podcenila situaci, protože jsem nevěděla vůbec nic.

LN A říkáte si, že jste podcenila i schůzky s Mrázkem?

To už jsem nepodcenila. Už jsem věděla, co on je zač. Já jsem se s ním scházela, protože jsem z něj potřebovala něco vytáhnout. Potřebovala jsem důkazy. Protože ani smrt mého otce nebyla náhoda.

LN Jak váš otec zemřel?

Autonehoda. V Itálii na rovince. Zrovna když jsem byla se Standou a Šárkou v Itálii. Otec tam jel za mnou. Patnáct kilometrů před cílem na naprosté rovince se vyboural. Nebylo kde, nebylo proč. Druhé auto, se kterým se srazil, se nenašlo.

LN Jak to komentoval Gross?

Byl vyděšený. Hodně dlouhou dobu. S tím rozdílem, že on měl ochranku.

LN Dnes říkáte, že Gross rozhodně není bezvýznamná osoba.

Myslíte, že bývalý ministr vnitra může být bezvýznamný? Vy myslíte, že spousta lidí z něj nemá strach?

LN Potřebuje ochranku dnes? Ve filmu by měl někde v trezoru kompromitující materiály, které by se v případě jeho náhlého úmrtí ocitly na veřejnosti.

Věřím, že to takhle funguje i ve skutečnosti. Lidi si dělají pojistky. Nebo by alespoň měli.

LN Vy taky?

Taky jsem si udělala pojistky. Když se něco stane vám, nikdy nevíte, jestli nebudou chtít ohrozit ještě vaši rodinu. Prostě nevědí, u koho ty materiály máte... Ale pojďme se radši zabývat politikou.

LN Takže vy máte svoji obálku v sejfu, Gross má svoji obálku v sejfu...

A můžeme žít. Ale co má, nebo nemá Gross ve svém sejfu, na to se ptejte jeho. Já mluvím za sebe.

LN Mrázek s Grossem byli údajně nepřátelé...

To je pravda. Mrázek se nás oba snažil zneškodnit.

LN Ale před chvílí jste tvrdila, že jste Mrázka měla vlastně ráda.

To nebylo tak, že bych ho měla ráda jako člověka. Ale nebyly mi nepříjemné schůzky s ním. Dostali jsme se při hovoru i na úrovně, kam on mě původně pustit nechtěl. Ty věci se mi začaly propojovat. Mrázek byl dobrý zdroj informací.

LN A ty informace si opět hodláte nechat pro sebe...

V každém případě vím, že Pitrova kauza, tedy Setuza, byla taky Mrázkova práce. To vím, protože jsem zrovna seděla v Mrázkově kanceláři a ptala jsem se ho, proč někdo tak mocný jako Mrázek, který má napojení na státní aparát, nechá svého kolegu trestně stíhat za něco tak nesmyslného. Mrázek mi odpověděl, že se Pitr prostě neměl scházet s Krejčířem. Řekla jsem mu: „Vy nechcete pomoci Pitrovi, protože v tom máte prsty.“ Mrázek se pousmál a řekl, že Pitr zlobit nebude.

LN Cítil se Mrázek v nebezpečí?

Tak určitě. Jinak by nejezdil neprůstřelným autem. My jsme to měli tak, že mě nazýval svým přítelem. A vozil mi vajíčka a sekanou. Já nechci kydat špínu jen na něj, protože je mrtvej. Myslím, že v jádru to byl docela slušnej člověk. Podle mne už věděl, že je v ohrožení. Vždycky mi říkal, že bych měla jít do politiky. Ale na poslední schůzce před svou smrtí mi řekl: „Do žádné politiky nechoďte. To riziko za to nestojí.“ Říkal mi, že touží mít jako já ranč s koňmi a zůstat tam. Lidi jeho formátu obvykle mluví jinak. Tahle jeho řeč týden před vraždou byla trochu pohřební. Mačkal mi u toho ruku, že mi ji málem urval. A nakonec mi ještě dal na rozloučenou dárek.

LN Co vám dal?

Parfém. Bylo to divné, tak jsem mu ještě volala: „Děje se něco?“ Uklidnil mě, že je v pohodě. Ale bylo na něm znát, že je v depresi.

LN A pak jste ještě měli mít jednu schůzku, ale tu jste mu čtyři hodiny před jeho smrtí zrušila.

Telefonoval mi, jak jsem na tom, řekla jsem, že ještě musím jet domů s malou dcerou. Takže jsem navrhla, jestli bychom to nemohli odložit. On to kvitoval s nadšením. Řekl mi, že taky vlastně něco má.

LN No to teda nakonec měl...

To teda měl.

LN Znáte se s Jiřím Paroubkem?

Jo, viděli jsme se na nějaké společenské akci. To byl ještě na magistrátu. Viděla jsem ho asi dvakrát a nemám potřebu si to zopakovat.

LN Ohledně kauzy Kooperativa tvrdíte, že si máte jít sednout za to, že jste podle nich neoprávněně uplatnila nárok na osm milionů, které jste nikdy neviděla.

Přesně tak. Ono je to hrozně obtížné. Jak mám s nimi bojovat, když oni používají nelegitimní metody? Musím s nimi vést studenou válku.

LN Máte tři děti a opravdu můžete jít do vězení. Co s nimi bude?

Já jsem je vedla k samostatnosti, takže se o sebe dokáží postarat.

LN Ale máte osmiletou dceru.

O nezletilou se postarají ti zletilí.

LN V září 2005 jste řekla: „Jsem z toho všeho zmatená a nevím, kdo mě chce k čemu použít.“ Zkuste mi na to odpovědět.

Určitě jsem měla být použita na to, abych mohla lépe ovlivnit chody na různých ministerstvech ve prospěch jiných finančních skupin.

LN Tedy abyste zjišťovala třeba podmínky výběrových řízení. Takže jste neměla být použita na odstranění Stanislava Grosse?

Jako že jsem byla víceúčelový prací prostředek? No, vezmeme Barkovou a odstraníme všechno.

LN Každopádně Gross premiérem dávno není.

To se povedlo. A díky jeho velké naivitě a neobratnosti.

LN Bylo to ještě horší, když vedle vás najednou nestál?

Bylo to úplně stejné. Standa nikdy nebyl na to, aby někomu kryl záda. Za prvé si myslím, že to není muž tohoto typu. Za druhé já si svoje záda radši kryju sama. Je to spolehlivější.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky