Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Koupené posty a povolební kocovina

Vlastimil Marek

Záplava billboardů a plakátů na všech sloupech (skoro se chce napsat ono přísloví našich maminek: jména hloupých na všech sloupích) před volbami byla větší, než kdykoliv jindy. A po skončení voleb se člověk (spolu s T. H. Eriksenem, autorem knihy Tyranie okamžiku) musí zoufale ptát: „Jak je možné, že větší množství informací nevede k lepšímu chápání světa? Jak to, že ve společnosti, která je posedlá přítomností a blízkou budoucností, neexistují žádné pozitivní vize budoucnosti?“ – a parafrázovat: Jak je možné, že stále větší množství plakátů a adeptů na zvolení nevede k řešení zbytečných politických půtek a svárů a dlouholetých problémů našich měst a obcí? Jak je možné, že se v té záplavě předvolebních řečí nenašla žádná pozitivní vize budoucnosti?

Možnost vyhrát auto a dostat zaplaceno jen za zvolení toho či onoho bohatého adepta na některou městskou funkci (asi velmi lukrativní, jinak by přece tihle lidé do svého zvolení tak neinvestovali), jako se to letos stalo v Mostu, prozrazuje ledacos o tom, co je „za“ demokratickou možností jednou za čtyři roky si „zvolit“ své zástupce v samosprávě.

„Podle odborníků je bohužel výsledek voleb skutečně mnohem více ovlivněn způsobem vedení kampaně, než jejím obsahem politickým,“ píše Jakub Mračno v týdeníku A2, a uvádí, výrok Petry Buzkové, že ani ČSSD ani další strany nemohou v žádném případě konkurovat ODS ve výši financí do kampaně vložených. Známá ex-politička se dokonce nahlas zamýšlela, odkud že na to ODS vzala. A komu co za to slíbila, chce se dodat… Zatímco ČSSD stála předvolební kampaň asi sedm milionů korun a ostatní strany nanejvýš dva, ODS stála jen v Praze milionů osmdesát! Tak jako veksláci na počátku 90. let min. stol. rychle skoupili lukrativní továrny, nemovitosti a posty v ekonomické sféře, tak současní šibalové holt skupují posty politické.

Kdo chce s vlky výti, musí na to míti. Naznačuji, že dnes si, máte-li peníze, můžete koupit cokoliv. Od fotky na titulní straně časopisu, recenze vašeho CD v televizní kulturní příloze nebo odvysílání vaší písničky v rozhlase, od uhelných dolů, prostitutek, až po funkci v dozorčí radě nebo pozici náměstka ministra. A teď tedy i posty městských zastupitelů.

Vedoucí bytového odboru Městské části Prahy 2 je již čtvrté období jistá paní, která prý postupně sehnala levný obecní byt všem kolegům, i těm čerstvě zvoleným, takže je má v hrsti. A zatímco zastupitelé přicházejí a odcházejí, ona zůstává. Koupila si tedy a kupuje ten post z cizího. Milan Kňažko před pár týdny na otázku „Daly vám ty roky v politice něco?“ odpověděl: „Pochopil jsem, že strany jsou napůl s. r. o. a napůl mafie.“

Role televize a médií v postupném zvulgárnění a zpitomění většiny téhle generace je, abych použil nějaké hezké floskule, nezastupitelná. Role reklamy v postupném zvulgárnění politiky taktéž. Demokracie byla od svého počátku skutečně jen tím nejlepším ze špatných řešení (ale slavný římský kůň-senátor alespoň nenavrhoval další a další účelové „příštipky“ k docela jiným zákonům).

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Zatímco v Bohumíně jednomu voliči, který zasouval obálku se svou volbou do urny, v úzkém otvoru uvízly prsty a dlouhou dobu je nemohl vyprostit, národ (až na ty jednotlivce, kteří vyhráli auta nebo dostali pár tisícovek „za volby“od svého zaměstnavatele v Mostě) uvízl po krk jen v planých řečech a slibech.

Hloupneme. V Havířově dostal zastřelený zastupitel 4000 hlasů. Lidí s demencí přibývá, stěžuje si primář gerontologického oddělení v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. „Může se projevit i verbální agresivita“, dodává psychiatrička. Tým Čechů v čele s Karlem Gottem propadl ve vědomostní televizní soutěži v Německu. V jednom čísle časopisu (nechci jmenovat, ale byly to Květy) měly čtenářky možnost také něco vyhrát. Pokud tedy zavolaly správnou odpověď na otázku: Jak se jmenuje nejznámější kniha české spisovatelky Boženy Němcové? A) Babička B) Tetička.

Nabízí se podobná (provokativní) otázka: Jak se jmenuje ten, kdo se celé roky nechává dobrovolně obelhávat a okrádat svými zastupiteli a politiky, a při dalších volbách, zmobilizován jejich výzvami a volebními sliby, je automaticky zvolí zas? A) Dement B) Cement.

A proč o tom píši (tak negativně)? No protože nemůžeme z pasti, dokud si neuvědomíme, že v ní jsme.Zpátky