Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Co se děje v Českém rodeu?

Ross Hedvíček

Dostal jsem e-mailem dotaz, zdali vím, proč prý zkrátka ČR znamená České rodeo. Mé vysvětlení bylo, že několik volů (někdy jsou to býci, ale v každém případě je to druh dobytka) divoce běhá sem a tam v ohradě a pár zoufalců se je snaží zkrotit a dokonce na nich jezdit. Mezi tím vším pobíhá pár klaunů, kteří se snaží odlákat pozornost publika od těch dobytků. Tedy zábava přinejmenším pochybná a předem určena k neúspěchu. Tak funguje rodeo u nás a nevím, proč by to v Česku mělo být jinak.

Václav Klaus, původně druhořadý kágébácký asset s ambicemi daleko přesahujícími jeho schopnosti a taktéž jeden z výše uvedených živočichů divoce okolo sebe kopajících ve zmíněném rodeu zase jednou zapomněl, že je pouze titulární hlavou státu a ne diktátorem stylu Idi Amina Dady a opět celému světu dokázal, že je osel, když pravil 21. prosince 2006 k Topolánkovu návrhu nové vlády: "Nemohu si odpustit jednu větu k jedné osobě v tom návrhu vlády. Já musím říci, že i z důvodů velmi křehkých vztahů s Rakouskem nemohu pochopit, že by předseda vlády mohl považovat za vhodné, aby funkci ministra zahraničí vykonával jím navržený Karel Schwarzenberg."

Tak jako nechápu, čím se mohl Karel Schwarzenberg diskvalifikovat, stejně nechápu, čím se dosavadní ministři zahraničních věci kvalifikovali na tuto funkci. Česká republika (či předchozí Československo) neměla od dob Jana Masaryka kvalifikovaného ministra zahraničí. Za předlistopadových komunistů byl československým ministrem zahraničí Andrej Gromyko a Bohuš Chňoupek mu nosil aktovku se spisy, za polistopadových komunistů se tam ještě nevyskytla jediná kvalifikovaná osoba, počínaje agentem StB v Indonésii Dienstbierem, agentem StB Kato Kavanem, přes Rudého Cyrila Svobodu až k neschopnému Vondrovu dítěti. Že by se Schwarzenberg znelíbil nedostatečnou případně žádnou spolupráci s StB? Ale fuj!

Další drobnost, která mne zaujala, byl rozhovor Václava Havla s Renatou Kalenskou v New Yorku. Václav Havel si v posledních dvaceti letech udělal z pitomosti úplnou franchise a ani teď nedošlo k vybočení ze standartu. Renata Kalenská se otázala velmi přímočaře: "Zpátky k Americe - uměl byste tu žít natrvalo?" a potroublý Pidižvejk odpovídá: "Ne. Nikdy jsem ten úmysl neměl, ani jsem o tom nepřemýšlel. Já nejsem člověk, který by uměl či chtěl žít v exilu."

Dovolte, abych to rozpitval: Podle Havla, když Čech žije trvale v Americe - pak tam žije v exilu! 600 tisíc bývalých Čechů od Texasu po Illinois rozhodně nejsou exulanti, dalších 200 tisíc bývalých Čechů posledních padesáti let - to taky nejsou exulanti. Jsme Američani, ty jeden hloupej Vašku!

Anebo, že by stařičký český mocnář myslel těmi exulanty těch 250 tisíc českých ilegálů posledních 17 let? Takže ty mátožné postavičky mopující Wal-marty po půlnoci, neschopné naučit se anglicky, to jsou EXULANTI? A před čím utíkají, když tam všechno máte, všechno je tam lepší než v Americe a máte tam lepší svobodu než v USA?

A posledním číslem českého rodea a rovněž ukázkovým exemplářem českého dobytka je zpráva o tom, že Vladimíru Hučínovi, o jehož právu považovat se za politického vězně za obou komunistických režimů (před i po sametu) snad nikdo nepochybuje, bylo "pozastaveno až do vyřešení případů s Procházkou členství v KPV" - Konfederaci polepšených vězňů (dříve Konfederace politických vězňů). Dle mých zpráv tak bylo učiněno v rozporu s platnými stanovami (nebyli přítomni zástupci domovské pobočky) a bylo to iniciováno známou poslušnou a prorežimní předsedkyní KPV ČR MUDr. Naděždou Kavalírovou. Proti hlasoval (jako jeden ze dvou) člen vedení KPV ČR Jan Beneš, který by dle mého názoru měl z vedení rezignovat a po odstranění současného "prorežimního" vedení MUDr. Kavalírové sám kandidovat na funkci předsedy KPV. V současné době působí členové Konfederace polepšených vězňů jen jako loutky v rukou BIS a dělají podobný dojem jako předlistopadová Strana lidová v Národní frontě.

Rodeo je hlučná a smradlavá záležitost - samé hýkání a bučení, pach kravinců je všude. I v Českém rodeu je to stejné. Takže, co můžeme čekat na příštím rodeu? Možná Vojtěcha Filipa coby předsedu české vlády? Proč ne? Když je všechno tohle ostatní možné?



Zpátky