Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Taxík za 90? Radní zuří

Bohdana Jarošová

Náměstkyně primátora Markéta Reedová řidiče taxíku Aleše Ryjáčka do pátečního večera vůbec neznala. Od té chvíle však má jeho jméno pečlivě zaznamenané i s poznávací značkou jeho vozu. Taxikář totiž vulgárně napadl nejen anglicky mluvící zákaznici, která odmítla zaplatit předražené jízdné, ale i ji samotnou, protože se cestující zastala. Podle Reedové se na ni dokonce pokusil najet autem.

Spor opět vyostřil vztahy mezi magistrátem a taxikáři, kteří si účtují více, než povoluje vyhláška. Magistrát teď plánuje odvetu. „Kdyby kolem nechodili lidé, tak mi jednu vrazil,“ je přesvědčena Reedová. Řidič Ryjáček oponuje: „Začala na mě řvát, že porušuju vyhlášku, přitom jsem měl všechny náležitosti v pořádku,“ řekl MF DNES Aleš Ryjáček.

Co se stalo? Turistce, která nasedla do taxíku na Staroměstském náměstí, se 128 korun za tři sta metrů jízdy zdálo až příliš. A tak taxík zastavila už v Dlouhé ulici. K hádce o peníze se nachomýtla i Markéta Reedová, která kolem náhodou procházela. Incident vyústil ve vulgární nadávky a bude mít zřejmě dohru i ve správním řízení. Aleš Ryjáček totiž patří k té skupině taxikářů, která soustavně porušuje městskou vyhlášku tím, že si účtuje téměř čtyřikrát vyšší částku za kilometr jízdy, než je povoleno -tedy až 99 korun oproti maximální hranici 25 korun.

Ale Ryjáček na tom nevidí nic špatného. „Měl jsem vše v pořádku. Ukázal jsem jí zaplombovaný taxametr, ceník na dveřích i na dobře viditelném místě ve voze, že si účtuju 90 korun za kilometr, i kartičku o způsobilosti,“ nechápe taxikář.

Problém je, že na počínání taxikářů, kteří nerespektují cenu, nemá magistrát metr. Ačkoli úředníci soustavně taxikáře zahrnují pokutami, končí jejich snaha ve zdlouhavém odvolacím řízení, případně soudními žalobami. „Vyhláška města je protiústavní, protože určuje majitelům, jak mají nakládat se svým majetkem,“ stojí si za svým předseda Odborového svazu Taxi Praha Pavel Jelínek. Teď to však vypadá, že magistrát ve svém úsilí konečně pokročí. Dnes bude městská rada schvalovat nová taxistanoviště, jedno z nich bude nově zřízeno i na Staroměstském náměstí. Taxíky za 90, jak se jim lidově říká, dostanou přímou konkurenci. „Umístíme tam taxislužbu, která bude dodržovat městskou vyhlášku, to znamená, že bude jezdit za 28 korun na kilometr, jak to stanoví od 1. ledna nová vyhláška,“ plánuje náměstek primátora Rudolf Blažek. Od Nového roku navíc začne celostátně fungovat registr vozidel taxislužby, takže nebude pro taxikáře snadné obnovovat si licenci, kterou úředníci zabaví, v jiném městě.

Markéta Reedová je však daleko radikálnější. „Na ně platí jenom represe, není jiná cesta. Pokud poruší naše podmínky a nebudou platit pokuty, chci, aby zákon umožňoval zabavit jim auta - dokud nezaplatí.“ Ale právě v takto tvrdých krocích nemá magistrát žádnou oporu v zákoně. „Hned po Novém roce oslovím ministra dopravy a budu chtít, aby byl silniční zákon změněn. A když to nebude stačit, tak jsem ochoten a schopen připravit speciální zákon o taxislužbě včetně sankcí,“ slibuje náměstek Blažek.

Markéta Reedová je z pátečního incidentu otřesená. „Ti lidé jsou velmi brutální, když jsem odházela, ještě se snažil do mne ve zlosti najet,“ tvrdí. Řidič Aleš Ryjáček však její nařčení odmítá. „Stále na mě křičela a držela mi dveře od auta, navíc jsem kvůli ní přišel o 150 korun, které mi cizinka nedala, a v průběhu naší hádky ujela. Na konci, když jsem se chtěl rozjet, tak mi (Reedová) vstoupila do vozovky, myslím, že schválně,“ stěžoval si MF DNES taxikář.

(MFDNES)Zpátky