Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Schwarzenberg: To nás Rakousko napadne?

Petr Kolář, Lukáš Dolanský

Prezident Václav Klaus se neshodl s Mirkem Topolánkem na představě nové vlády. V ní mu nejvíce vadí Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí.

LN: Prezident Václav Klaus vás jako jediného ze všech ministerských kandidátů výslovně zmínil a prohlásil, že si vás „už kvůli křehkým vztahům s Rakouskem“ neumí představit jako ministra zahraničí. Budete se nyní ještě vůbec o tento post ucházet?

Daleko více by mě zajímalo, co těmito slovy prezident vlastně mínil. Očekává, že když budu jmenován, tak nám Rakousko vyhlásí válku, pozastaví diplomatické styky nebo uzavře všechny hraniční přechody? Já nevím, co si myslí. Kdybych to věděl, byl bych schopen odpovědět. Takto ne.

LN: Řadě lidí z ODS a zřejmě i prezidentovi vadí třeba váš kritický vztah k Benešovým dekretům a to se Rakouska nepochybně týká...

To bych rád upřesnil. Měl jsem vztah k holkám, ale ne k Benešovým dekretům. To lze jen těžko vysvětlit, když se nezahrnou všechny okolnosti, události, které předcházely...

LN Jste pro zrušení dekretů?

Zrušit ne. Ale myslím si, že bychom měli jednou říci: Ano, to, co se stalo, nepatří ke světlým stránkám našich dějin. Vyjádřit soucit s těmi nevinnými oběťmi, které byly, třeba v Ústí nad Labem, ale i jinde. Staly se strašné věci, vím jen, kolik našich zaměstnanců bylo postiženo.

LN: Vraťme se k Václavu Klausovi. On i vy byste byli reprezentanti Česka v zahraničí. Dovedete si po jeho dnešních slovech vaši koexistenci představit?

Já jsem staromódně vychovaný a hlavu státu považuji vždy za toho prvního, který reprezentuje. Na každý pád bych se velmi snažil, aby se ty vztahy narovnaly. Nevidím v tom problém. V politice se sice objevují ostrá prohlášení, ale člověk je nesmí brát příliš osobně.

LN: Na post ministra zahraničí vás nominovali zelení, vy jste senátor za ODA. Kdy a jak došlo k této nabídce?

Strana zelených hraje v české politice velmi kladnou roli. Já jsem původním povoláním lesník, takže mám pro Stranu zelených a ochranu přírody velké pochopení. Nejsem sice jejich členem, ale jsou mi opravdu velmi sympatičtí. Oslovili mě teprve nedávno. Až ve chvíli, kdy ztroskotalo jednání o velké koalici. Také naše názory na zahraniční politiku se příliš neliší.

LN: Jaké jsou vaše priority v zahraniční politice?

Zahraniční politika, a to hlavně malého státu, musí být převážně konzistentní. To znamená, že bych pokračoval v těch věcech, které jsou v tuto chvíli rozpracované. Důležité je pokračovat v důrazu na lidská práva, který českou zahraniční politiku vyzvedl oproti dalším menším státům. Blíží se také české předsednictví v EU, je tady otázka spolupráce se sousedy, těch věcí je celá řada.

LN Jak se stavíte ke zřízení americké protiraketové základny v Česku?

Pokud vím, jde v tuto chvíli spíš jen o umístění radaru. Spojenecké závazky jsou důležité a je nutné je dodržet.

LN: Někteří lidé vám vyčítají, že je nečitelný váš postoj k Evropské unii. Podporujete postupné splývání jednotlivých států, nebo spíš tu volnější variantu, která zahrnuje vlastně jen zónu volného obchodu?

Musíme najít rozumnou cestu mezi krajnostmi. Nutné je, aby Unie fungovala, ale pak by se měl dát státům co největší prostor. Je důležité, aby se s výsledkem Evropané mohli identifikovat.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky