Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Úřady, úřady, úřady, všude úřady

Martin Komárek

Úřady chtějí řidiče okrást o měsíc platnosti dálniční známky. Tytéž úřady ukládají policistům, aby každého řidiče bez známky stáhli hned o půl milionu korun. Úřady ženou rodiče s nemluvňaty a batolaty každý rok před fotografa. Každému dítěti vlastní pas, znělo by heslo za socialismu, kdyby ještě byl. A není?

Není. Úřady udělují státní zakázky veřejným firmám. Ale ne bez tajného dodatku, který se lidem taky prodraží. Úřady si vymyslely, že když chceme přehlásit auto z místa na místo, musíme dostat novou značku a obejít je všechny - tedy úřady.

Chceme-li založit podnik, úřady to sice po čase povolí, ale ten čas je nejdelší na světě. Když už podnik máme, úřady po nás až donedávna chtěly, abychom měli bezdotykové baterie, kulaté hrany, hranaté oblouky a řadu dalších nesmírně důležitých věcí.

Ale pak přišel Říman a bezdotykové baterie, jakož i kulaté hrany zrušil jediným škrtem pera. Šlo to až nesnesitelně lehko. Ať už vznikne vláda přechodná nebo tak říkajíc stabilní, mělo by být jejím prvním úkolem sepsat všechny zbytečné šikany úřadů vůči lidem a jedním škrtem je zrušit. Jenže nemusela by pak zrušit sebe samu?

(MFDNES)Zpátky