Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


ČSSD do konkursu?

ČSSD hrozí konkurs - Advokát Zdeněk Altner tvrdí, že mu strana dluží 18 miliard korun. Právník Zdeněk Altner včera (18. 01. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) podal k obchodnímu soudu návrh na konkurs na ČSSD. Tvrdí, že mu sociální demokracie dluží stovky milionů korun. A případným vyhlášením konkursu se chce domoci svých peněz. Kromě návrhu na konkurs požaduje Altner také předběžné opatření po mezinárodním soudním tribunálu, který by měl stanovit, zda musí Altner platit soudní poplatky za pře o tyto peníze.

„Vyzývám všechny věřitele České strany sociálně demokratické, aby se mi přihlásili, a nabízím jim společný postup při vymáhání pohledávek,“ řekl včera Altner. Vzápětí však dodal, že počká do 4. února. „Věřím, že se do té doby v členské základně ČSSD najde dost odpovědných lidí, kteří se budou snažit tento spor nějak vyřešit,“ prohlásil.

„Uvidíme, co bude,“ reagoval šéf ČSSD Jiří Paroubek. „S Altnerem jednáme korektně a myslím, že se dohodneme,“ dodal.

Altner však s Paroubkem jednat odmítá. „Jiří Paroubek je jako hráč pokeru, který vsadil vše na jednu kartu, a to na získání vlivu na orgány státní správy tím, že se dostane do vlády. Tím by mohl ovlivňovat i soudy a pokračovat v mé dlouhotrvající perzekuci,“ zdůvodňuje svůj postoj Altner.

„Pokud do 4. února nenastanou jednání, pak zveřejním jména dalších věřitelů, kteří se přidají ke konkursu,“ dodal právník.

Vedení ČSSD považuje Altnerovy kroky za podivné. „Ohlášený návrh JUDr. Altnera na prohlášení konkursu na majetek ČSSD je zcela bezdůvodný. Strana vede s JUDr. Altnerem soudní spor, který dosud neskončil pravomocným rozhodnutím. ČSSD nerozumí důvodům jeho prohlášení, protože konkurs nelze prohlásit pro pohledávku, která je mezi stranami sporná a o níž se dosud vede soudní řízení,“ píše se v tiskovém prohlášení sociální demokracie. Obvodní soud pro Prahu 1 včera zastavil další soudní řízení o nároku Altnera na 72 milionů korun. Důvodem je fakt, že nezaplatil soudní poplatek.

Proti rozhodnutí se advokát Altner může odvolat. Právě neodpuštění soudních poplatků je důvodem, proč Altner požaduje u mezinárodního soudního tribunálu předběžné opatření, které by stanovilo, jestli má na tuto výjimku nárok.

Právník Zdeněk Altner vysoudil pro ČSSD Lidový dům. Teď chce peníze, které mu prý náleží: 90 milionů za úspěšný soud o sídlo strany a 18 miliard jako smluvní provizi z obchodování s majetkem.

LN Proč jste podal návrh na konkurs na ČSSD?

Protože to je asi jediný způsob, jak zajistit, abych se dočkal peněz, které mi podle smluv náleží.

LN Kolik peněz říkáte, že máte dostat za vysouzení Lidového domu pro ČSSD?

Je to asi 90 milionů korun. Ona ale daleko větší částku tvoří smluvní provize z obchodování s majetkem, který ČSSD díky mým právním službám získala. Tam jde až o 18 miliard korun.

LN Dostal jste už nějaké peníze?

Něco kolem osmnácti milionů jsem vyhrál v soudní při, jejíž výsledek je ale prozatím nepravomocný. Přeme se v ní o soudní poplatky.

LN Kdy očekáváte, že ty peníze můžete dostat?

Předpokládám, že brzo. Tedy v tomto roce. Tedy oněch 18 milionů, které už jsem nepravomocně vyhrál.

LN Budete ještě s vedením ČSSD jednat?

Rozhodně odmítám jednat s Jiřím Paroubkem, který se ukázal jako hráč pokeru, který vše vsadil na to, aby získal vliv na státní moc, kterou ztratil po volbách. To se mu asi nepovede. Se současným vedením strany opravdu jednat nehodlám. Proto doufám, že se zvedne nějaká vlna odpovědnosti z členské základny ČSSD a začne vyjednávat o tom, jak situaci vyřešit.

LN Myslíte, že ČSSD je schopna zaplatit desítky milionů?

Majetek na to prozatím má. Pozoruji, že se ale majetek sociální demokracie zmenšuje, takže i proto jsem podal návrh na konkurs. Vždyť ČSSD díky úspěšné soudní při získala několik desítek milionů korun, a proto by měli zaplatit to, co mi podle smlouvy náleží.

(chl)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky