Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


Jak Klement rozesmál poslance

Lukáš Dolanský

Tím projevem vstoupil mladý Klement Gottwald do velké politiky. V sobotu jednadvacátého prosince roku 1929, krátce po desáté hodině, se za řečnický pultík Poslanecké sněmovny Národního shromáždění (sněmovna tehdy skutečně zasedala i v sobotu a před Vánoci) postavil čerstvě zvolený poslanec Gottwald. Bylo mu čtyřiatřicet a před poslanci mluvil poprvé. To, co předvedl, se ale výrazně lišilo od projevů, na které byla „vážená sněmovna“ zvyklá.

Gottwald hovořil více než hodinu. Jeho projev musel řídící schůze Alois Roudnický celkem patnáctkrát přerušit zvoněním. Na Gottwalda totiž z pléna pokřikovalo čím dál více poslanců. „To je lež! Nemáte ponětí o tom, co mluvíte! Mluvíte o věcech, kterým nerozumíte!“ nevydržel například národní socialista František Langr pasáž, kde Gottwald mluví o tom, že vláda chce zakázat právo na stávku.

V jinou chvíli se ze svého místa postavil socialista Alois Hatina a směrem ke Gottwaldovi zvolal: „Vy také vyhlašujete pořád revoluci a neděláte ji! Vy jste na revoluci velmi zbabělí!“ Gottwald se tehdy na Hatinu jen podíval a klidně dodal: „My ji uděláme...“

Projev mladého komunisty tak předznamenal přesně to, co za necelých dvacet let mělo následovat. „Nezapomínejte, že děláte účet bez hostinského, a tím je v tomto případě proletariát. Tento proletariát vám dnes nebo zítra, dříve nebo později, ale docela určitě ukáže, udělá vám tlustou čáru přes váš rozpočet,“ prohlásil.

Tři pasáže z jeho projevu se nedochovaly. Cenzura je totiž dodatečně vyškrtla z parlamentního stenografického záznamu. Vadily tím, že byly příliš urážlivé. Dochovala se ale jiná pasáž. Pasáž, která dodnes připomíná krutost, s kterou komunisté po válce převzali moc. „Byli to čeští horníci, které jste právě včera znova zaprodali, a ti vám to súčtují! Když vám říkám sociálfašisti, je to právě tak, jako když se řekne lumpovi lumpe,“ řekl Gottwald nejdříve. „A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“ dodal.

Poslanci se v prosinci 1929 Gottwaldovi ještě smáli a nebrali ho vážně. „Po hodině zábavy, kterou nám připravil pan předřečník, chtěl bych pozornost vaši obrátiti zase k vážným věcem,“ usmíval se třeba po Gottwaldově projevu ministr Alois Tučný. „Chápu, že řeč, kterou jsme právě slyšeli, není možno bráti vážně, že není možno nic jiného než smáti se. Nebojte se, že někomu z řeči pana předřečníka naskočila husí kůže. Přežili jsme již podobných řečí velké a velké tucty a přežili jsme již kurážnější radikály než pana Gottwalda,“ dodal za obecné veselosti všech poslanců ministr Tučný.

Podle stenozáznamu se tehdy nesmáli právě jen komunisté.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky