Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


Smlouvu podepsal Zeman

Václav Drchal

Advokát Zdeněk Altner vysoudil ČSSD Lidový dům. Strana mu nezaplatila a Altner po ní chce nyní 18,5 miliardy.

Ještě na začátku roku 2000 byla sociální demokracie chudá jako kostelní myš a její dluhy dosahovaly astronomické výše 150 milionů korun. Zlom ovšem přišel už 11. ledna. Advokátovi Zdeňku Altnerovi se totiž právě toho dne podařilo přesvědčit Ústavní soud, aby ČSSD přiklepl tradiční stranické sídlo Lidový dům. Sociální demokraté se díky vlastnictví lukrativní nemovitosti v centru Prahy stali nejbohatší českou stranou. Smlouva s Altnerem, kterou za ČSSD v květnu 1997 podepsal tehdejší stranický šéf Miloš Zeman, ovšem skrývala svá úskalí.

Altner souhlasil s tím, že pokud neuspěje, nedostane nic. A to bylo pro zadluženou stranu jednoznačně velmi výhodné. V případě úspěchu si ovšem advokát vymínil, že mu náleží 10 procent z ceny Lidového domu a stejný podíl i z toho, co ČSSD utrží na pronájmech.

Po vítězství u soudu proto Altner požadoval po ČSSD 140 milionů korun, ale dostal jen zhruba 18 milionů. ČSSD označila Altnerovy podmínky za „nemorální“ a na právníka si stěžovala i u advokátní komory. Altner o smlouvě vždy tvrdil, že „odpovídá zvyklostem a zákonům“. V tom mu dal za pravdu i kárný senát advokátní komory, podle kterého byla smlouva v pořádku.

O Altnerových nárocích paralelně také začaly jednat soudy. Celá kauza je ovšem tak složitá a zamotaná, že pravomocný verdikt dosud nepadl. Mezitím ovšem penále a smluvní pokuty narůstaly. Podle Altnera mu tak ČSSD dnes dluží stěží uvěřitelných 18,5 miliardy korun a tato částka navíc každý den narůstá o dalších 8,5 milionu.

Situace je pro ČSSD kritická. Stačí totiž, aby soud přiřknul Altnerovi jen menší část z jím požadovaných 140 milionů a částka i tak díky penále a sankcím může narůst do astronomických rozměrů.

Kdo ze sociálních demokratů za finanční problémy strany vlastně může? Smlouvu podepsal Zeman, ale máslo na hlavě mají i jiní. Sám Zeman se hájí tím, že ho zajímala politika, ne finance. „Hospodářské záležitosti měl na starosti člověk Stanislava Grosse Ivo Svoboda. A Gross byl členem nejužšího vedení, takže o té smlouvě věděl stejně jako já,“ řekl nedávno LN Zeman.

V tom má Zeman pravdu. Altnera totiž opravdu přivedl tehdejší strážce stranické kasy Svoboda se svojí poradkyní Barborou Snopkovou. Oba dva dnes sedí ve vězení za podvod. Zemanovi následovníci, včetně Jiřího Paroubka, také roky ignorovali Altnerovy dopisy a metli problém pod koberec.

Problémy s Lidovým domem měli sociální demokraté už krátce poté, co ho v roce 1907 koupili. Sociálnědemokratická levice, pozdější komunisté, totiž stranické sídlo v roce 1920 obsadila. Tenkrát ovšem komunisté ještě neuspěli. To se jim povedlo až o 28 let později, po únoru 1948.

V březnu 1990 KSČ Lidový dům vrátila původním majitelům. V roce 1993 ovšem tehdejší ministr financí Ivan Kočárník (ODS) podal kvůli vlastnictví Lidového domu žalobu a domáhal se toho, aby připadl státu. ČSSD se pak léta o své sídlo neúspěšně soudila a trn z paty jí vytrhl až advokát Altner.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky