Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


Dvojjazyčnost chrání před demencí

Lidé, kteří jsou plně bilingvní a mluví dvěma jazyky po většinu svého života, jsou do jisté míry imunní proti demenci. Podle kanadských vědců si tato skupina uchovává dobré duševní schopnosti v průměru o čtyři roky déle než jejich vrstevníci, kteří znají pouze jednu řeč.

Kanadští vědci, kteří tuto závislost odhalili, se domnívají, že aktivní používání více jazyků má za následek zvýšenou „dodávku“ krve do mozku a současně zajišťuje, že si nervové spoje dlouho udrží dobrou kondici. Oba tyto faktory mají příznivý vliv při boji s demencí, píše internetová verze časopisu New Scientist.

„Výsledky nás udivily,“ uvedla profesorka Ellen Bialystoková z univerzity v Torontu. Tým, který Bialystoková vede, sledoval mezi lety 2002 a 2005 184 starších pacientů, kteří již vykazovali některé příznaky demence. Z této skupiny 91 mluvilo jedním jazykem, dvoujazyčných pacientů bylo 93. Zatímco u jednojazyčných pacientů se na sledované klinice první příznaky objevovaly v průměru ve věku 71,4 roku, u bilingvních se stejné syndromy dostavily až po pětasedmdesátém roce.

(lv)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky