Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Vědci umějí přečíst v mozku, co se chystáte udělat

Stanislav Drahný

Máte nějaké tajné úmysly? Tak na to pozor. Brzy už nemusíte být jediní, kdo o nich ví. Neurologové objevili způsob, jak komukoli „vidět do hlavy“. Pomocí přístrojů dokáží přečíst záměry člověka ještě dříve, než cokoli podnikne. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Tento vědecký průlom okamžitě vyvolal vážné etické otázky: K čemu může být technologie čtení mozku použita v budoucnosti? Bude ji možné využít v kriminalistice? A nepovede to k tomu, že lidé budou trestáni za zločiny, které teprve chtějí udělat, jako ve filmu Stevena Spielberga Minority Report?Výzkumníci z Institutu Maxe Plancka v Lipsku a Oxfordské univerzity použili mozkový skener s vysokým rozlišením a zachytili v mozku aktivitu ještě předtím, než se zkoumaný člověk vědomě rozhodl, co udělá. „Čtení myšlenek ve stylu sci-fi to ještě není, ale je to další pokrok v poznání funkce lidského mozku,“ říká Rudolf Černý z neurologické kliniky v pražském Motole. Tento obor vědy se podle něj prudce rozvíjí.

„Díky magnetické rezonanci vědci a lékaři dokáží poznat, jak se která centra v mozku aktivují. Pokud se tedy zapojují jiná místa v mozku při sčítání a jiná při odčítání, lze to rozpoznat. Víme už, že jinak mozek reaguje na neznámé tváře a jinak na obličeje lidí, se kterými se již setkal.“

Magnetická rezonance a takzvané kognitivní metody se podle doktora Černého používají už i v klinické praxi, hlavně pro určení oblasti řeči a pohybu v mozku. Před operací se tyto oblasti přesně lokalizují, aby je neurochirurgové nepoškodili.

(MFDNES)Zpátky