Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


O tempora, o mores!

Bohumil Doležal

Od doby Karla Marxe víme, že globalizovaná lidská společnost (především ta západní, tj. naše) chřadne v džungli bezohledného kapitalismu a politické manipulace. Naštěstí jsou tu lidé ochotní v každé chvíli vzít naše starosti, o nichž víme, i ty, o nichž nevíme, na svá bedra a zbytečně se přitom nezdržují otázkou, zda s tím souhlasíme nebo ne. Tak vznikají organizace občanské společnosti, jejichž posláním je nás spasit, když to bude nutné, tak i proti naší vůli. Greenpeace dbá na harmonický vývoj zeměkoule se zvláštním ohledem na to, abychom se na ní příliš neroztahovali a nekomplikovali tak život našim chlupatým čtyřnohým kamarádům. Amnesty International se mj. snaží vnést řád do divokého zápasu mezi americkými imperialisty a teroristy nejrůznějšího ražení; zejména jde o to, aby imperialisté přesně dodržovali lidská práva svých protivníků (na protivníky se to tolik nevztahuje, protože AI zatím nemá u teroristů dostatečnou autoritu). Děti země bojují za to, abychom přestali holdovat automobilismu a přešli na zdravější formu pohybu, totiž po dvou; výhodným výchovným prostředkem se ukázalo být blokování stavby silnic. Jihočeské matky se snaží prosadit ekologickou výrobu elektrické energie, a pokud to nepůjde, tak aspoň zabránit té neekologické, tj. veškeré; své požadavky zdůrazňují mj. i tím, že občas za pomoci svých rakouských přátel blokují svými mohutnými mateřskými ňadry ty silnice, které se přes odpor Dětí země ještě daří udržet v provozu.

Do této pestré společnosti patří i Transparency International, která si dala do štítu boj proti hydře korupce. Nad její českou pobočkou se však, jak se zdá, vznášejí černé mraky. Podle toho, co včera zveřejnily Česká noviny s odvoláním na týdeník Euro, podal na ni kdosi trestní oznámení, že v roce 2001 obdržela od Zemanovy vlády bezúročnou dotaci bratru třicet milionů na uspořádání protikorupční konference. Dodnes z ní prý splatila jen polovinu. Případem se zabývá policie, vedení TI tvrdí, že udání má politické pozadí.

Zpráva má výbušnou povahu. Kdyby se potvrdila, bude to, jako kdyby se provalilo, že ve sklepení spořádaného ženského kláštera provozují řeholnice po večerech nevěstinec. Jeden z oddílů novodobé armády spásy utrpí porážku podobnou té, kterou zakusily římské legie v Teutoburském lese. A těm, kteří čekají spasení nikoli staromódně od toho, kdo je k tomu kompetentní, ale od nevládních organizací, o něco klesne sebevědomí. Jen o malinko, ovšem.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky