Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


Koruna je nadhodnocená

Šéf Škody Auto, největší firmy v zemi, si myslí, že česká koruna je příliš silná a může vést k přesunu výroby do zahraničí. „Síla koruny neodpovídá síle země, z čehož jednoduše vyplývá, že koruna je nadhodnocená. Proměny ekonomiky stále probíhají. Jistě za tím stojí spekulativní důvody,“ uvedl Detlef Wittig, šéf Škody Auto, v rozhovoru pro agenturu Reuters. Mladoboleslavská automobilka je největším českým exportérem. Ze zahraničí pochází přes 86 procent ze 190 miliard korun, které v přepočtu loni utržila.

Kurz koruny vůči euru se nyní pohybuje na hranici 28 korun, je tedy o sedmdesát haléřů pevnější než před rokem. Škoda tedy za auta prodaná v západní Evropě dostává v korunách zhruba o dvě procenta méně.

Automobilka však na silném kurzu koruny i šetří. Víc než třetinu dílů vozí ze zahraničí. Loni to bylo za více než čtyřicet miliard a podíl zahraničních dodavatelů mírně stoupl. Silná koruna může znamenat stěhování výroby, míní DetlefWittig Jedním z řešení potíží se silnou korunou je podle Wittiga možnost většího přesunu výroby do zahraničí. Montážní závody v Rusku a Indii letos firmě pomohou překročit hranici 600 tisíc prodaných aut. „Cítím to jako vážný problém. Neočekávám, že budeme pokračovat v zásobování těchto zahraničních továren z České republiky při trvale silné koruně,“ uvedlWittig.

V polovině roku má začít fungovat nový závod na výrobu octavií v Číně, včera tam Škoda otevřela svoji první prodejnu. Během následujících týdnů jich má být na čtyřicet. Wittigova zmínka o přesouvání výroby blíž k místu prodeje přichází v době, kdy uvnitř firmy vrcholí jednání o mzdách.

(js, sti)

(MFDNES)Zpátky