Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


Líbánky v autobranži nejsou věčné

Jaroslav Mašek

Během osmi let se s vámi automobilky budou chtít rozvést, musíte je připoutat, říká o budoucnosti Česka profesor Cooke. Už brzy přijde změna. Nebudeme jezdit tolik, jak jsme zvyklí, říká o budoucnosti automobilové branže britský profesor Peter Cooke.

Znáte katastrofické filmy Mela Gibsona Mad Max, které prorokují konec civilizace společně s vyčerpáním zdrojů ropy?

Ano. Ale nebuďme pesimističtí. Takový scénář neočekávám, spíše se od něj vzdalujeme.

Takže budeme jezdit elektrickými vozítky mezi rozkvetlými poli?

Auta budou sice menší, ale luxusnější a plná elektroniky. Jejich motory efektivnější a nebudou používat pouze jeden zdroj pohonu. Vedle hybridů, biopaliv a elektrických automobilů se nadále zlepší využití benzinu a nafty. Během deseti až patnácti let by se mohly objevit další dvě zcela nové technologie.

Všechny technologie však narážejí na limity. Když USA začaly podporovat výrobu biopaliv z kukuřice, zdražily potraviny v Mexiku, protože američtí farmáři zastavili vývoz levné plodiny.

Cynik jako já by řekl: pojďme vykácet deštné pralesy v Brazílii nebo Argentině a pěstujme tam kukuřici pro biopaliva. To atmosféře pomůže. Ale vážně. Hledání rovnováhy je náročné, ale kvůli tomu nelze vzdát v principu správné projekty.

Objevily se nějaké nové aktivity, jak snížit emise?

V Británii právě startuje kampaň za ohleduplné řízení. Prostě žádné kvílející pneumatiky, ale plynulost. Styl jízdy má velký vliv na emise.

Jak dlouho ještě půjde řídit jen tak pro radost? Plná nádrž za přijatelnou cenu a výlet na neděli.

Brzy přijde změna. Nebudeme najíždět tolik kilometrů, na kolik jsme byli zvyklí. Ale nepůjde o omezování osobní svobody. Spíše se zastaví „zbytečné“ služební cesty a místo nich nastoupí nové technologie. Proč někam řídit nebo letět, když mohu použít videotelefon. Nebo pracovat z domova.

Nedávno se rozhořela diskuse o limitech na emise CO2 pro evropské automobilky. Kdyby se skutečně zavedly, znamenalo by to konec výrobců, jako je Porsche či Ferrari?

Ne. I tyto značky se mohou dále zlepšovat v efektivnosti, snižovat spotřebu a emise. Jejich zákazníci je neopustí. Ale je možné, že budou ještě dražší než dnes. Důležité je udělat reálný časový harmonogram. Ten vznikne vyjednáváním. Ale vzpomeňte, jak se výrobci vždy brání změně. Naříkali před zavedením emisních limitů Euro 1, 2 až 5. Prý je nelze splnit. Ale nakonec se jim to vždy podařilo.

Je vůbec chytré pokoušet se regulovat evropské firmy, když asijské a americké automobilky budou chrlit velké „špinavé“ vozy?

Ano. O problematiku se začínají zajímat všichni. Dokonce George Bush už připustil, že globální oteplování existuje. A vezměte třeba americké automobilky GM nebo Ford, které jsou v Evropě silné a dnešní limity už plní.

Pro automobilového vědce musí být Česko ráj. Nacházíte zde dost studijního materiálu?

Česká republika je ve velmi zajímavé situaci. Podařilo se vám chytit automobilky za vlasy. Časem ale přijde další úkol: udržet si je. Teď si s nimi můžete užívat přibližně osmileté líbánky. Pak zastarají dnešní továrny. Firmy se budou rozhodovat, zda se rozvedou a odejdou na Ukrajinu nebo do Íránu, či zůstanou.

Jak zabránit jejich odchodu?

Vsaďte na lidi. V Evropě je momentálně velký nedostatek technických inženýrů. Vedle technických i obchodních univerzit s automobilovým zaměřením, kde musí přednášet také zahraniční lektoři, vychovejte generaci zapálených lidí ze středního managementu. Česká republika byla kolébkou průmyslové revoluce a to jí pomohlo k dnešnímu postavení. Tak toho využijte. Nevyplatí se podporovat autoprůmysl přímými pobídkami, ale přes vlastní lidi.

Takže žádné investiční pobídky?

Ne. Ty automobilky zajímají jen chvíli. Pak se stěhují tam, kde jim nabídnou lepší. Důležité je mít takové odborníky a výrobní zázemí, aby jinam jít nechtěly. Připoutejte k sobě výrobce napevno.

Co udržet relativně nižší mzdu?

Jakmile zvýšíte produktivitu, není to nutné. Vezměte britské automobilky, které se musí vypořádávat s obrovskými mzdovými náklady. Přesto se v Británii ročně vyrobí dva miliony prémiových vozů. Důležitá je také specializace.

* Na co se zaměřit?

Podívejte se například na Kanadu a Spojené státy. Podobná paralela jako mezi Českem a Německem. Kanada se za podpory vlády zaměřila na vývoj a výrobu palivových článků. Takže zatímco Američané zavírají automobilky, Kanada je lídrem v oboru. Škoda Auto se musí poučit z toho, co se stalo v Německu Volkswagenu, který musí propouštět.

(MFDNES)Zpátky