Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2007


Dvě velké pražské nemocnice v testu MF DNES zcela propadly

Aleš Berný

Do nemocnice se raději nedostat a jíst tam už vůbec ne. To si pomyslí řada Pražanů i Středočechů, kteří museli jíst zdejší stravu. MFDNES se v rámci celorepublikového testu prověřila kvalitu jídla také ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí (VFN) a v nemocnici na Bulovce. Výsledek nebyl vůbec povzbudivý. „Kdybyste si přišel pro včerejší koprovku a ochutnal ji, tak se sejdeme v sanitce všichni,“ řekla s hořkým úsměvem pacientka z urologie nemocnice na Bulovce, která s redaktorem MF DNES vyměnila svůj nemocniční oběd za jídlo „zvenku“. „Je mi jedno, co mi donesete, hlavně abych nemusela jíst to jejich jídlo,“ prohlásila pacientka z kožního oddělení na Bulovce. Přitom na to, dostat hrachovou kaši z jejího talíře do připravené nádoby, by byla potřeba doslova sbíječka.

Ale stejnou zkušenost mají i zaměstnanci nemocnic. „Na intranetu si objednáváme jídlo. Je tak strašné, že se tam občas objeví omluva, že nám jako náhradu dají zdarma bagetu,“ popsala jedna z lékařek VFN, která nechtěla zveřejnit své jméno.

V jídle byly bakterie

V obou vytipovaných nemocnicích bylo jídlo příliš tučné a slané, chyběla zelenina a v jídle byl dokonce objeven vyšší počet koliformních bakterií. „Podle bývalých limitů by vzorek neprošel. Výsledky naznačují, že pokrm nebyl úplně čerstvý,“ píše se například ve zprávě k rozboru vepřového plátku z VFN.

„Vaše výsledky jsou velmi závažné. Rád bych je použil k zjednání nápravy,“ reagoval na zjištění ředitel nemocnice Jan Bříza. O podobných zjištěních prý dříve nevěděl.

Stejně zareagoval i ředitel Bulovky Petr Sláma. „Od naší hygieničky ani stravovací komise nemám žádné indicie o výskytu bakterií a podobných problémech,“ řekl.

Oba ředitelé se nezávisle shodli, že stížností na jídlo je v jejich nemocnicích málo. „Stížnosti evidujeme a řešíme. Těch na jídlo je ale minimum,“ tvrdí Sláma.

Ředitelé: Situace se zlepší

Na Karlově náměstí už podle ředitele Břízy chystají rekonstrukci kuchyně. „Stravovací provoz jede na doraz. Máme staré zařízení, sháníme peníze na opravu. Ta by mohla proběhnout příští rok,“ vysvětlil Bříza. Bulovka zase chystá pro pacienty bez diety za příplatek nadstandardní stravu. „Už funguje na gynekologii a budeme ji rozšiřovat,“ řekl Sláma.

(MFDNES)Zpátky