Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2007


Ukrást, rozřezat a rychle do sběrny

Lucie Kořistová

Když neznámí zloději ukradli v pondělí (9. 7. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) brzy ráno přes osmdesát plastik samopalů z pohřebiště rudoarmějců na Olšanských hřbitovech v Praze, způsobili škodu za téměř dva miliony korun. Plastiky podle policistů pravděpodobně skončí rozřezané ve sběrných surovinách jako bronzový odpad. Zloději si jejich prodejem vydělají zhruba 33 tisíc korun.

Firma JC Decaux zase přišla během jednoho měsíce o stovku laviček z čekáren MHD v hlavním městě. Ve spolupráci s pražskou policií pak objevila ukradené sedačky právě ve sběrných surovinách – zatím však jenom dvě. „Alespoň jsme všechny sběrny upozornili, že nemají lavičky vykupovat,“ poznamenal Libor Šich, technický ředitel společnosti JC Decaux, která čekárny spravuje.

To jsou jen dva největší případy, které se během nedávné doby v metropoli odehrály. Menší věci se ztrácejí každý den a ve sběrných surovinách končí ročně obrovské množství barevných kovů a různých elektrospotřebičů.

Zákaz vstupu pro policii

Kriminalisté mají často problém se do sběren či na vrakoviště vůbec dostat. Na kontroly proto vyrážejí s Českou obchodní inspekcí či odborem životního prostředí. „Podle našeho názoru není dostatečně ošetřena pravomoc policie ke vstupu do prostor živnostenských provozoven, v nichž dochází k nakládání s odpady. Kontrolní pravomoci policie jsou omezeny, protože kriminalisté mohou vstoupit jen do prostor určených pro zákazníky,“ uvedla Jana Horáková z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. Novela zákona o odpadech a o policii by proto měla přinést i změnu pravomocí. Aby policisté mohli všude – jako nyní v bazarech.

Změna živnostenského zákona, která umožnila důslednější kontrolu bazarů, dosvědčuje, že i novela zákona o odpadech má smysl. Když totiž majitelé bazarů museli důkladně zapisovat nakoupené zboží včetně výrobního čísla výrobku, poklesl počet krádeží mobilů, autorádií či různých malých domácích spotřebičů. „Příležitost dělá zloděje a kde není příležitost, ubývá zlodějů. Ti totiž mají nyní problém se ukradeného zboží zbavit. Například narkomani už vědí, že nemohou na ulici ukrást mobil a utíkat s ním do bazaru, aby měli peníze na další dávku,“ vysvětluje šéf odboru obecné kriminality Igor Kuchař.

A za pravdu mu dávají i statistiky. V průběhu roku 2005 se díky tlaku na bazary podařilo snížit počet krádeží o více než čtyři tisíce (ve srovnání s rokem 2004) a klesl také počet vloupání do vozidel, také o téměř čtyři tisíce.

I loňské výsledky ukazují, že se krade méně. Proto je nepochopitelné, proč policisté o změnu zákona o odpadech bojují bezvýsledně již tři roky.

(MFDNES)Zpátky