Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2007


Vrakoviště bez kradených aut

Lucie Kořistová

Z ulic hlavního města zmizí každý rok zhruba osm tisíc aut a dobrá čtvrtina z nich skončí na vrakovištích, kde se auta rozprodávají na náhradní díly. Ztrácejí se poklopy od kanálů, ze zastávek mizí lavičky, na železnici zloději rozkrádají měděné kabely. Pražský magistrát a policie se proto snaží prosadit změnu zákona, která by zpřísnila povinnosti provozovatelů sběrných surovin a autovrakovišť – tak jako se to v roce 2004 povedlo v zastavárnách. Když zákon nařídil, že bazary musí vykoupené zboží pořádně zaznamenat, klesl počet krádeží mobilů a autorádií o tisíce. Také ve sběrných surovinách a vrakovištích by pomohlo, kdyby provozovatelé museli zboží přesně evidovat.

„Policejní práce v těchto provozovnách vyznívá naprázdno. Pokud tu najdeme ukradenou věc, stejně nezjistíme, kdo ji přinesl,“ stěžuje si šéf odboru obecné kriminality Igor Kuchař. V praxi to vypadá tak, že prodávající přinese třeba poklop od kanálu, ale pracovník sběrny si zapíše, že vykoupil čtyřicet kilo litiny.

Jenomže prosadit změnu zákona není jednoduché, policie o ni žádá již tři roky. Loni se dostala novela zákona až do Senátu. „Poslanecká sněmovna schválila novelu ve třetím čtení a poslala ji do Senátu. Nikdo z poslanců, kteří zákon navrhovali, však nebyl schopen dostavit se na termíny jednání, měli jsme jiné povinnosti. A Senát zase nebyl ochoten počkat s projednáváním,“ vysvětluje zástupce skupiny poslanců Břetislav Petr. Navíc přiznává, že proti novele zákona protestovala velká lobbistická skupina firem, které dodávají šrot do železáren.

Ministerstvo životního prostředí sice nyní připravuje novelu zákona o odpadech, ale ta problém se sběrnými surovinami a autovrakovišti zřejmě nevyřeší. „V tomto případě konkrétní návrh připravený nemáme,“ přiznala Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva.

Radním už dochází trpělivost. „Nejde jen o peníze, některé krádeže jsou nebezpečné. Nemůžeme čekat, až někdo spadne do kanálu jen proto, že někdo jiný ukradl poklop,“ rozčiluje se náměstek primátora Rudolf Blažek. Praha tak zřejmě využije své možnosti navrhovat zákony a novelu se pokusí prosadit. Pokud budou muset sběrny přesně evidovat nakoupené zboží, sníží se počet krádeží – tak jako v případě zastaváren.

(MFDNES)Zpátky