Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Mráz na lince Londýn–Moskva

Alexandre Gajdamacký

Rusko touží po členství v západních strukturách, přesto se neváhá pustit do sporu jako vystřiženého z časů studené války. Mezi Ruskem a Velkou Británii propukla diplomatická válka. A vypadá to jako ping-pong. Napřed chtěli Rusové oligarchu Borise Berezovského, toho času v britském exilu. Bez úspěchu. Pak zase Britové byznysmena Andreje Lugového, hlavního podezřelého v kauze loňské vraždy Alexandra Litviněnka. Bez úspěchu. A teď Británie posílá domů čtyři ruské diplomaty (všichni zastávají na ambasádě středně vysoké funkce). Rusko pro změnu oznámilo, že přerušuje spolupráci s Británií v boji proti terorismu.

„Nemáme na vybranou, reakce Moskvy je neakceptovatelná,“ okomentoval vyhoštění diplomatů britský ministr zahraničí David Miliband. Jeho vláda má dále v úmyslu omezit poskytování víz ruským občanům. Přesněji řečeno víz pro představitele ruské vládnoucí kliky či provládních novinářů; opatření nemá zasáhnout třeba studenty či byznysmeny. A Rusové hned slíbili, že co nevidět dají Londýnu „adekvátní“ odpověď. A aby toho nebylo málo, minulý týden (od 16. 07. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) britské stíhačky přinutily k obratu ruský strategický bombardér Tu-95, který se ocitl v bezprostřední blízkosti Skotska. Ruská letadla sice pravidelně a dle plánu hlídkují podél severních hranic Evropy, aby se však ocitla tak blízko Skotska, to se nestává. Rusové tvrdí, že jde o nedorozumění, které nemá nic společného s politikou. Náměstek vrchního velitele vzdušných sil Ruska generál Alexandr Drobyševský trvá na tom, že jeho piloti postupovali řádně, letěli nad neutrální mořskou zónou a vůbec neměli v úmyslu porušovat vzdušný prostor Spojeného království.

Ani to ale není všechno. Britské zdroje také oznámily, že tamní speciální služby zabránily atentátu právě na Berezovského. Dokonce zatkly muže ruské státní příslušnosti, který se měl snažit tento zločin spáchat. Agenti tajné služby ho sledovali při tom, jak se snažil pořídit si zbraň; případný atentátník byl dopaden v hotelu Hilton, kde měl oligarchu zastřelit. Berezovskij prohlásil, že za akcí nepochybně stojí ruská kontrarozvědka FSB. V rozhovoru pro televizi Sky News řekl, že před třemi měsíci ho již varovali přátelé. Tenkrát to prý vzal na lehkou váhu, protože permanentně dostává spoustu výhrůžek; vzápětí jej ale kontaktovali lidé ze Scotland Yardu a potvrdili, že nebezpečí je reálné. Berezovskij se musel ukrýt a vyjít na veřejnost, až hrozba pominula.

Od agentů k bombardérům

Hledat kořeny popsaného sporu není zcela jednoduché, Britové ale zatím přece jen tahají za delší konec provazu. Jejich nevydání Berezovského do Ruska se opírá o právní argumenty nikoliv politické, jako tomu bylo v případě Ruska a Lugového. Litviněnko byl navíc v době vraždy britský občan, žádat o vydání údajného pachatele je tedy nanejvýš logické. Rusko také mohlo nabídnout vlastní soudní proces s Lugovým včetně mezinárodního dohledu, to ale neučinilo. Nicméně ruská provládní média označují atmosféru ve Velké Británii za protiruskou a „schizofrenní“. Premiér Brown totiž prohlásil, že se za vyhoštění diplomatů nehodlá omlouvat, a pak dodal, že doufá „ve spolupráci s Ruskem při řešení všech hlavních mezinárodních problémů“.

Političtí pozorovatelé zatím zůstávají spíš klidní a poukazují na pevné ekonomické a politické vazby obou zemí. Podle šéfa moskevské kanceláře Rusko-britské obchodní komory Neila Coopera politická krize neovlivní ekonomické vztahy: „Budeme dál rozvíjet obchod, politické problémy ať si ambasáda řeší sama.“ Státy EU dnes tvoří více než 52 % ruského zahraničního obchodu a Británie je po Německu, Nizozemsku a Itálii čtvrtým nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska. Jen v Moskvě dnes pracuje více než 350 britských firem a přes osm set společných britsko-ruských podniků. Na druhé straně řada členů ruské vládnoucí elity má v Londýně a jinde v Británii majetky nebo děti na studiích.

Přes tahle uklidňující fakta se ale zatím emoce spíš dál stupňují. Rusko před víkendem oznámilo, že vyhostí rovněž čtyři britské diplomaty za zrcadlově stejných podmínek.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky