Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Soudruzi čeští umělci aneb Hastrman také fízloval

Ross Hedvíček

Dle článku v MFDnes tolik populární a národem tolik milovaný hastrman Josef Dvořák taky fízloval pro StB. Může se někdo z českých a slovenských soudruhu umělců přihlásit a na čestný pionýrský prohlásit, že nefízloval? Připadá mi to obzvlášť k smíchu pokaždé, když přijde řeč na volbu českého prezidenta a možné kandidáty - vždy se tam vyskytuje aspoň polovina českých umělců, přestože historie znovu a znovu dokazuje, že právě oni (tedy ti starší, co se to na ně vztahuje) byl ti nejprodejnější intelektuální prostituti a prostitutky, prodejní bezcharakterní mrzáci a všeobecně lidský odpad. Tak, proč je Češi dodnes natolik milují a uznávají, že je i dnes jsou schopni navrhovat na nejvyšší funkci ve státě? Že by se v nich poznávali? Já nevím! Vysvětlete mi to!

V článku se dále píše - cituji: „Populární divadelní a filmový herec Josef Dvořák byl důvěrníkem komunistické Státní bezpečnosti. MF DNES má k dispozici dokumenty, podle kterých udával příslušníkům informace o dění v divadle Semafor, především na Jiřího Suchého. S tajnou policií se scházel na přelomu 70. a 80. let pod krycím jménem Komik. ,Suchý pořádá ve svém bytě a rekreačním objektů večírky, na které zve vedoucí pracovníky kulturních zařízení a organizací a pracovníky stranického aparátu. Tyto osoby pak tajně fotografuje v kompromitujících situacích a je rozhodnut tyto materiály použít v případě administrativních zásahů do své umělecké činnosti,´ nahlásil Komik tajné policii na schůzce v kavárně Radiopalác 13. 7. 1981.

A nejsrandovnější na celé té opičárně je, že Dvořák donášel na Suchého, ale Suchý sám je v Cibulkových seznamech uveden jako donašeč. A Suchý se k tomu už dávno přiznal, že prý tím chtěl zabránit, aby v jeho divadle měl nějakého donašeče, o kterém by nevěděl. Tak to se mu nepovedlo. A donašeč donášel na donašeče. Jak české!Zpátky