Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Klausův payoff

Peter Jungwirth

Dle sdělení českého tisku si architekt předání ekonomické moci do rukou komunistů a dnešní prezident České republiky Václav Klaus koupil dům podezřelé levně od hardcore-estébáka. To je verze českého režimního tisku. Ovšem když se v tom chvíli budete vrtat, objevíte víc. V současnosti žijí Klausovi v oficiálním sídle prezidenta, v empírové vile v Lumbeho zahradě na okraji Pražského hradu. Než se do ní před dvěma lety přestěhovali z armádní vily ve Střešovicích, prošla nákladnou rekonstrukcí za 52 miliónů korun (napsalo idnes.cz). Ano, předtím bydlel Klaus ve vile ministerstva obrany ve Slunné ulici číslo 15, kde byli dříve vězněni a mučeni američtí zajatci z Koreje a Vietnamu. Možná tam strašilo (nedivil bych se), anebo možná přílišná publicita objektů začala Václavovi vadit a tak nepohrdl ani vilou v podhradí, kde dřív bydleli zahradníci. A že by teď vzal další dům jako úplatek? Udělal by to nás lidem milovaný prezident?

Vezměte si kalkulačku a začnete počítat. Podle českého tisku má nový dům hodnotu 15 miliónů korun, ale podle hradního mluvčího Petra Hájka zaplatili Klausovi za dům pouze 7 miliónů (už to je velmi podezřelé a v podstatě kriminální), co prý byly jejich celoživotní úspory. Zaplatili prý v hotovosti. Prosím znalce českých platů, aby si vypočítali, zda je možné, aby Klausovi měli takové úspory pouze ze svých platů, být celoživotních. Podle mne se jedna o úplně stejný případ jako u Stanislava „Baby“ Grosse.

Opět dle idnes.cz: „O majetku prezidentského páru se dosud vědělo pouze to, že vlastní dva zhruba stejně velké byty v novostavbě v Kubišove ulici v pražské Libni celkem za tři milióny korun a chalupu v Prudicích u Tábora. Před pár lety došlo k oznámené loupeží ve vile Klausových, kdy zloději ukradli šperky paní Klausově za 4 milióny korun“. Ta teda na chudou vědeckou pracovníci měla šperků jako Marie Antoinette!

A teď zjistil časopis Šíp tohle: „Podle Šípu je jednatelem firmy, od níž Klausovi dům koupili, Richard Vertich, který na stránkách ministerstva vnitra figuruje jako bývalý agent StB s krycím jménem Tichý. Od roku 1986 působil v kontrarozvědce, informuje Šíp.“

Řeknu vám, něco takového by bylo v Americe považováno za solidní skandál a bylo by to vyšetřováno jako úplatek. A charakterní politici kvůli takovým podezřením odstupují z funkcí. To se ovšem v Česku nemůže stát. Nic z výše uvedeného. Kde byste tam vzali charakterní politiky, že?Zpátky