Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2008


Na Teherán!

Bohumil Doležal

Miloš Zeman se před časem rozhodl, že opustí politiku, odebere se na venkov, kde bude meditovat, číst zajímavé knížky a podnikat vycházky do přírody. Velmi tím prospěl své vlasti. Problém, je jen v tom, že občas dostane roupy, vystrčí svůj nos z vysočinských hvozdů a zaboří ho do politických problémů. Naposledy tak učinil včera (26. 11. 2007 – pozn. red. CS-magazínu), když ve své poustevně přijal mluvčího iniciativy Ne základnám a starostu Trokavce (to je jméno obce, ne starosty). Svým návštěvníkům sdělil v podstatě dvojí:

Za prvé: skutečným cílem radarové základny je monitorovat zkoušky ruských raket, je tedy zaměřena proti Rusku. Proto je Zeman proti tomu, aby byla postavena, a podpořil by v této věci referendum. Kdo základnu podporuje, podporuje ruské „jestřáby“ (už zase máme údajně v Rusku jestřáby a holubice!). To by bylo ztížilo přijetí Ruska do EU, k němuž dojde nejpozději do dvaceti let. Tato část Zemanova sdělení návštěvu pochopitelně potěšila.

Za druhé: Írán totiž není potřeba monitorovat, ale zničit. Je to teroristická země a její prezident je cvok. Nejúčinnější a zároveň nejlevnější formou se jeví preventivní letecký útok. Když to návštěvníci vyslechli, zkoprněli.

Ve skutečnosti expremiér uvažuje pragmaticky: kdyby své návštěvníky jen podpořil, upokojil by jejich tužby i tužby „ruských přátel“, které v rozhovoru zmínil, ale nic víc. Proto své „ne“ k radaru okořenil ještě divokým a neuskutečnitelným návrhem, který sice prostoduše uvažující návštěvu konsternoval, ale ruské přátele nepochybně nerozhází: budou stejně dobře jako Miloš Zeman vědět, že se nedá brát vážně, a že podstatné je to první, „ne základně“.

Výroky Miloše Zemana tak připomínají výroky jeho slavného krajana Josefa Švejka na prahu první světové války jen zdánlivě. Na otázku, kterou Švejkovi klade nadporučík Lukáš: „jste tak blbej, nebo tak rafinovanej?“ je v Zemanově případě odpověď jednoduchá: rafinovanej, ale naštěstí ne dost.

(www.bohumildolezal)Zpátky