Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2008


Potíže zábavné, leč přechodné

Bohumil Doležal

V právě zveřejněné výroční zprávě BIS si lze přečíst mj. zmínku o setkání ruského špióna s šéfem významné české instituce zabývající se jadernou, chemickou a biologickou ochranou. Mladé frontě Dnes se podařilo zjistit podrobnosti.

Ředitele zmíněného ústavu pozval na večeři ruský diplomat s dvojím úvazkem, jak je to na Rusi obvyklé. Nejdřív se z něj snažil vytáhnout informace a naklonit ho ke spolupráci. Zjevně s narůstajícím počtem konzumovaných stakanů a prohlubující se neúspěšností jeho úsilí začínal být náborčí čím dál tím agresivnějším, obvinil český národ, že zradil své ruské bratry, a policistům, které bylo nakonec nutno povolat, vyhrožoval vyvražděním rodin.

Ze zpackaného pokusu je zjevné dvojí: za prvé, rozvědčík nebyl na výši. Pokud jde o získávání agentů a vyvražďování rodin těch, co dělají problémy, měly státní orgány SSSR, z nichž ty nynější organicky vyrostly, bohaté zkušenosti a v obou případech (získávání i vraždění) si mohly na konto připsat řadu pěkných úspěchů. Vyvražďování bývá ovšem účinné jenom tehdy, když se o něm předem příliš nežvaní, hlavně ne před svědky, a o to intenzivněji se provozuje. A za druhé, rozvědčík neměl k dispozici spolehlivé a působivé médium v podobě univerzální, všesvětové mesianistické ideologie, která by tvořila cukr k mordujícímu biči. Správná nabídka totiž zní: buď budeš v našich službách bojovat za spásu lidstva, spravedlivější uspořádání zeměkoule a udržení světového míru, nebo ti, holoubku sivý, vyvraždíme rodinu. Tak si koukej vybrat. Volba je pak pro mnoho lidí poměrně jednoduchá.

Leč neoddávejme se příliš optimistickým iluzím. Rusko má v této oblasti dlouhou a velmi úspěšnou tradici a zejména v minulém století představovalo světovou špičku. Jde možná jen o potíže růstu a o případ jednoho vrtáka, který teď nepochybně dělá za trest druhého náměstka ředitele sovchozu někdo v okolí Petropavlovsku-Kamčatského. Jeho schopnější soudruzi zůstávají v zákopech rozjíždějící se druhé studené války a BIS o nich nejspíš nemá ani tušení.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky