Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Korupce: 34 milionů na firmu

František Bouc

Ačkoliv se již několik let zasazuje za vyšší transparentnost podnikatelského prostředí v zemi, při hodnocení vyhlídek podnikatelů na úspěch v podmínkách české ekonomiky má předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda jasno hned: „Poctiví podnikatelé mají stále velmi malou šanci konkurovat v této zemi těm nepoctivým.“ Zveřejněná studie společnosti Pricewaterhouse Coopers (PwC) mu dává za pravdu.

Více než tři pětiny firem v Česku přicházejí vlivem krádeží, korupce a uplácení o majetek v hodnotě desítek milionů korun. Za poslední dva roky ztratila každá česká firma v průměru 34 milionů korun. PwC do svého průzkumu zahrnula 5400 společností z celého světa včetně 79 předních firem z Česka.

V celé střední a východní Evropě se obětí kriminality stala polovina společností a celosvětově 43 procent firem. Nejčastěji jsou postiženy firmy v pojišťovnictví a maloobchodu. Firmy ve střední a východní Evropě zaznamenaly na druhou stranu v posledních dvou letech vyšší ztráty než podniky v Česku, a to v průměru 68 milionů korun.

Vážným problémem Česka zůstává podle průzkumu korupce. „Celkem 30 procent českých společností bylo v uplynulých dvou letech požádáno o úplatek. Přibližně 47 procent společností se pak domnívá, že ztratily obchodní příležitost proto, že nebyly ochotny uplácet,“ uvedla konzultantka PwC Kateřina Dosedělová. České firmy se tak s požadavkem úplatku setkávají třikrát častěji než firmy v západní Evropě. Důvodem rozdílu může být podle ní fakt, že téměř 80%firem v ČR neprovedlo v uplynulých dvou letech žádnou revizi protikorupčních opatření.

Typickým pachatelem hospodářské kriminality je podle studie 41letý muž se středním či nižším vzděláním. Polovinu podvodů ale způsobuje samotný management firem.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky