Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Znevýhodňování romských dětí musí přestat

Evropská komise vyzvala Českou republiku a Slovensko, aby přijaly taková opatření, která v budoucnu zabrání diskriminaci romských dětí ve vzdělávání. Komise tak reagovala nejen na aktuální zprávu Amnesty International (AI), která poukazuje na nerovnoprávné zacházení s romskými dětmi na Slovensku, ale i na úterní výrok Evropského soudu pro lidská práva na obdobné téma týkající se Česka. Podle mluvčí komise Kathariny von Schnurbein si komise situaci v ČR a na Slovensku uvědomuje. „Doufáme, že obě země přijmou taková konkrétní opatření, která nerovnoprávnost překonají,“ řekla.

Nová zpráva Amnesty International poukazuje na problém „otevřené segregace“ romských dětí na Slovensku. Podle AI je velký počet dětí nucen chodit do škol, jejichž žáky jsou pouze Romové, další romské děti jsou umisťovány do zvláštních škol, ačkoli nemají potíže s učením.

Před dvěma dny Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Česko porušilo právo romských dětí z Ostravska na vzdělání a zákaz diskriminace tím, že byly zařazeny do zvláštních škol. Rodiče dětí si stěžovali, že jejich ratolesti skončily ve zvláštních školách neoprávněně jen kvůli svému původu a že tím bylo porušeno jejich právo na vzdělání. Soud stěžovatelům přiznal odškodné za morální újmu.

Každému z 18 Romů, jejichž případ štrasburský soud projednával, by tak měla Česká republika dát čtyři tisíce eur (asi 108 tisíc korun), dalších 10 tisíc eur (asi 270 tisíc korun) má stát zaplatit za soudní výdaje.

Zvláštní školy mezitím zrušil nový školský zákon a nyní v Česku fungují školy speciální pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky