Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Malý národ s velkým srdcem

Jiří Pehe

V anketě o nejlepší motto charakterizující český národ u příležitosti 15. výročí vzniku České republiky, kterou uspořádal server iDNES.cz, vyhrálo následující heslo: Malá země s velkým srdcem.

Na dotaz serveru, co o tom soudím, odpověděl jsem, že výběr právě tohoto motta svědčí o nedostatku zdravého úsudku. Pohybuji se často mezi cizinci a ti vidí Čechy úplně jinak - jako nepříliš přátelské a odtažité. Z nejrůznějších průzkumů veřejného mínění opakovaně vyplývá, že Češi jsou národ poměrně pesimistický a poněkud cynický. Neoplývají otevřeností a vřelostí srdce ani k cizincům, ani k sobě navzájem. Je zajímavé, že motto hodnotící náš národ tak optimisticky, jako je heslo "Malá země s velkým srdcem", zvítězil v anketě na internetovém serveru. Stačí totiž zabrousit na kterémkoliv serveru do čtenářských diskusí k různým textům, aby se nám přímo vtíralo motto „Malá země se spoustou hulvátů“ nebo „Malá země bez tolerance“. Kdyby nám dojem z internetových diskusí nestačil, sedněme do auta a projeďme se po českých silnicích nebo si zajděme na nějaký úřad, něco si vyřídit. Komu se po takových zkušenostech bude ještě stále zdát „Malá země s velkým srdcem“ jako pravdivá charakteristika státu, v němž žijeme, nelze mu než gratulovat k velmi optimistickému duchu.

Lze pochopit, že každá podobná soutěž spíše vygeneruje hesla, která lidi chápou více jako reklamu, než jako odraz reality. Přesto nelze než doufat, že toto motto nebude oficiálně využito. Cizinec, který by mu uvěřil, by se nestačil divit. I když možná poté, co by byl poprvé okraden (taxikářem, v restauraci, kapsáři) by se mohl utěšovat tím, že ho o peníze připravili lidé s dobrým srdcem, kteří to s ním myslí dobře.

Pokud by motto nemělo být jen reklamou, ale mělo by odrážet spíše realitu, pak se nabízí hned několik vhodnějších hesel. Cynik by například mohl argumentovat, že Češi by měli nabídnout místo srdce spíše nějaký jiný tělesný orgán, který by je charakterizoval lépe. Mozek by to bohužel také nebyl. Nabízel by se třeba pivní mozol.

Méně cynické heslo by mohlo například odrážet neuvěřitelné výsledky nedávného průzkumu veřejného mínění, v němž většina respondentů na otázku, které národy máme na celém světě nejraději, odpověděla, že nás—tedy Čechy. Možná by tudíž jednoduše stačilo motto: Malý národ, který se má hodně rád.

Kdybychom ale byli realističtí, možná by úplně stačilo „Malý národ, se vším všudy“.

(www.pehe.cz)Zpátky