Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2008


ČR se musí pro OSN vyjádřit k stížnosti sudetských Němců

Česká republika se musí do šesti měsíců vyjádřit ke stížnosti, kterou na ni v souvislosti s Benešovými dekrety podala skupina bývalých sudetských Němců u Výboru OSN pro lidská práva. Sudetští Němci považují fakt, že se výbor začal žádostí zabývat, za úspěch, který může ovlivnit jejich další požadavky u mezinárodních soudů. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN, 04. 02. 2008).

Skupina 47 sudetských Němců poukazuje ve své stížnosti na údajnou diskriminaci v restitučním zákonodárství, které jim neumožňuje domoci se majetku zabaveného po skončení 2. světové války. V lednu výbor OSN předložil tuto stížnost české vládě. „Vláda má šest měsíců na předložení stanoviska," řekla LN mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Němci si stěžují na to, že české soudy odmítají jejich žádosti o vrácení majetku s odkazem na obecnou platnost poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Nezkoumají však, zda tyto dekrety nejsou v rozporu s jinými zákony, či zda byly uplatněny správně.

Na základě Benešových dekretů byly po 2. světové válce z tehdejšího Československa vystěhovány takřka tři miliony Němců, kterým byl zároveň zkonfiskován majetek.

(ČTK)Zpátky