Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2008


??????? ?????

Miroslav Václavek

„Není to film, je to plivanec do duše sovětského člověka. Vzpomínám na hrdiny filmů sovětských - na odvážné tajné spolupracovnice, rozvědčice, údernice práce, na jejich čisté smělé tváře v porovnání se zvířecí tváří naplněné špatností, tváře Cate Blanchett a nemám dalších slov." Tak skazála členka Komunističeskoj pártiji Rossiji Veronika Klinovickaja na aktivu členů Lenoblasti a Pětěrburga kolektivně odsuzujících čtvrtý díl Indiana Jonese.

Té nejnovější části onoho volného pokračování Spielbergovy tetralogie, která se odehrává na počátku studené války, a v níž Indiana Jones, jehož hraje Harrison Ford podstupuje souboj s agenty a hrdlořezy KGB. Jeho úhlavní nepřítel velící tlupě sovětských pobudů a zabijáků je sovětská agentka, kterou hraje Cate Blanchett. Tedy žádná imaginární žena míru a traktoristka, ale odraz sovětské reality včetně popisu gangsterů, kteří terorizovali svět po sedmdesát let. Proto ten plamen opovržení v hlase pro americký Hollywood. Žádné rozorávání celin a oslava soustružnických špon, nebo moudra party brusiče Karhana. Ale zábava a sovětští lidé v pravém světle. Unmasked. To si zaslouží prokletí a na závěr sborový zpěv Internacionály. A nejenom prokletí ale i patřičné osobní hrdinství z očí do očí.

„Na film půjdu - chci tomu Fordovi pohlédnout do očí. Pamatuji se, když přijel k nám, jedl ruský chléb i sůl, mluvil o kráse našich žen. A v kině naši rodnou ruskou ženu bez mrknutí oka tak zhanobí. Dokonce mimozemšťané jsou mu bližší než Rusové. Nu což, je Amerika Johna Reeda, Angely Davisové, Leonarda Peltiera a Samathy Smithové a je Amerika Harrisona Forda a Cate Blanchett - druhořadých herců a poskoků v žoldu amerického imperialismu. Je nutno zbavit tyto lidi práva na vstup do Ruska." To zase přednesl člen pártiji Andrej Gindos.

A jakožto zlatý hřeb tohoto soudružského koniášovského pálení něčeho, co ani soudruzi ještě neviděli, jak lze soudit z času budoucího u tavárišče Gindose, tento příspěvek Viktora Pěrova. Pochopitelně rovněž člena tohoto rudého bratrstva kočičí pracky. „Doufám, že uvnitř Ruska nenajdou lidé ochotu dát peníze za tento film. Je u nás sice hlad, nikoliv však po trhácích americké kinematografie. My o voze a oni o koze. Kdo sloužil jako já v Rudé armádě, ten ví jak se nosí vojenský opasek, že rozkazy se plní okamžitě, a že naše rodné ženy se fašistkám nepodobají, ale jak vidno, když jako naschvál Cate Blanchett hrozí nezaměstnanost, střihne si mrška natočit tenhle film. Nu vot. Rozčiluje mne i ještě druhá věc - společně s Američany jsme porazili Hitlera. Soucítili jsme s nimi, když je Bin Ládin vyhodil do povětří. A oni se neštítí strašit děti komunisty. Naprosto nestoudní lidé. Nechť Číňané natočí film o porážce USA v Koreji, když už Rusko mlčí."

????????e ????e, na tebe vždycky dojde. Díky za ilustraci těch krásných sovětských lidí. Takhle jim vadí film. Jak jim teprve musíme vadit my? Odrodilci. Odpadlíci od rudé víry. My, co si nevážíme osvobození od kontrarevoluce 21. 8. 1968. Půjde Grebeníček do kina? A co Filip/Falmer? Odsoudí Jiří Paroubek dolaru sloužící kinematografii? Nechme se překvapit. A v kině příjemnou zábavu! A což teprve až pan Spielberg natočí díl pátý, Indiana Jones a poklad mašinfýry Standy.Zpátky