Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2008


Jak vyběhnout s exekutorem

Aleš Vébr

Poradím. Fígl je to vlastně úplně jednoduchý, osvědčený v novodobé české praxi a ať to zní neuvěřitelně, dá se na vašich vlastních dluzích nakonec i zbohatnout! Vstupme tedy znova do světa (podsvětí), v němž se právo dnes kryje v ČR se zločinem...

Dopředu si ujasněme, že tento návod není určen pro nezaplacené telefonní účty, opomenuté zálohy za elektriku a jiné prkotiny. Tady se bude krást! Proto by bylo dobré, abyste dlužil nějakou slušnou sumu: pod takových 200 tisíc nebudeme vůbec uvažovat a praktičtější bude, když se bude jednat o firemní dluh (ale realizovatelná je i varianta osobní). Takže jste si půjčil peníze, odebral zboží apod. a nechce se vám platit. Věřiteli došla trpělivost a po vítězném soudu na vás poštval i exekutora. Ten již klepe na dveře, ale nebojte - ještě není nic ztraceno!

Předpokládám, že nejste ovšem tak naivní a preventivně jste již vybral všechny účty a nemovitý majetek převedl na spřízněné subjekty. Sice se dík našemu fíglu dostanete zpátky i k penězům na účtech a zaplombovaným nemovitostem, ale proč ztrácet zbytečně čas a peníze. Takže se vrátíme k vykonavateli exekutorského úřadu, který s brašnou, razítkem a polepkami tluče na vrata. Nepouštějte na něj psa, nebijte ho, nevytahujte svou zajisté legálně drženou zbraň! Nějak se ho elegantně zbavte, něco mu naslibujte (že zaplatíte, že se stavíte u nich v úřadu, cokoli - ono je to vlastně jedno; máme už připravený lepší Plán). Kdyby v nejhorším horlivě oblepoval movitý majetek, tak se ještě nic neděje. Berte to třeba jako daň z blbosti za to, že jste Plán nezačal realizovat s předstihem.

Úředník odešel, pusťte se do práce! Zavolejte své nejbližší obchodní kumpány: kamarády, příbuzné, někoho komu věříte natolik, že mu jeho zlodějská čest nedovolí podtrhnout vás - začínajícího podvodníka a zloděje. No, pro sichr si je ovšem v průběhu akce zavažte nějakou tou směnčičkou...

Na míru vašemu podnikání nechte své kámoše vystavit s adekvátním datem a plněním (nejméně) dvě faktury, z nichž vyplyne jednoznačný závazek vaší firmy. Tady neumím dát univerzální radu, záleží na konkrétních okolnostech podnikání, na vašem umu a důvtipnosti, jak tento jediný slabší bod akce zmáknete. Tak, aby vše působilo důvěryhodně.

Postupujte podle tohoto modelového případu:

skutečný dluh (předmět exekuce): 1 mil. Kč

váš majetek - firmy (hodnota cca): 3 mil. Kč

faktura č. 1: 1,5 mil. Kč

faktura č. 2: 2 mil. Kč

Fakturanti spolu sepíší návrh na prohlášení konkursu na vaší firmu, ten odneste nebo pošlete na místně příslušný krajský soud. Abychom celou proceduru urychlili (konkursní soudci jsou zpravidla briskní jen v případech, na kterých mají osobní zájem - viz Berka, když si letěl po schodech do ústecké podatelny pro pár minut podaný návrh na konkurs Union Banky), připojte se sám k návrhu nebo soudu sdělte, že s ním prostě souhlasíte. Kopii návrhu na konkurs doručte na vědomí též exekutorovi. Už ho máte (skoro) na lopatě! Bez rozsáhlého popisu incidence exekučního a úpadkového/konkursního práva si jen řekněme, že v ten moment si bude exekutor leda tak bezmocně kousat nehty, lámat tužky a prskat, protože v téhle branži hned pochopí, že narazili "na kosa“.

Soud prohlásí konkurs a jmenuje správce. Exekuce je zastavena. Plán se sice dá zdokonalit zapojením kapitol "Jak si koupit soudce" nebo "Krademe s konkursním správcem" naší Učebnice korupce, ale ty bych použil až při řešení v řádech desítek či stamiliónů dle naší tabulky (výše). Ač nám totiž soudce Nagy ukázal, že hodnotu má u některých justičních šibalů i korupční platba ve výši 10.000,- Kč, náš Plán je tak dobrý, že s drobnýma za každým oudem práva běhat nemusíte.

Na první věřitelské schůzi vyběhnete s vaším skutečným věřitelem (potažmo s exekutorem). Jako zástupce věřitelů bude zvolen Fakturant č. 2, jeho zástupcem váš další kolega s č. 1. Smyčka se začne utahovat. Bez nich = bez vás si teď konkursní správce, když už mu nechcete dát taky líznout a "domluvit se" s ním, ani neupšoukne. Další postup dle vaší režie tedy bude takovýto: správce připraví dražbu vašeho majetku (firmy). Fakturant č. 1 ho bude prudit tak dlouho, dokud čas, místo, způsob organizace dražby, ocenění majetku a stanovení vyvolávací ceny nebude v souladu s vašimi představami. Zákonné instrumenty na to má a každá další novela úpadkového práva mu je dokonce v tomto typu "podvodů" (ale fuj, to je přece náš Plán!) paradoxně posiluje. Dražba proběhne podle vás, tedy tak, že si vlastní majetek koupíte zpět sám, přes bílého koně, někoho z kolegů fakturantů a to za zlomkovou cenu. Buďme velkorysí a klidně pro náš modelový případ počítejme třeba s 1/3, takže za milion. Ve skutečnosti to může být i daleko méně, záleží na vašem zájmu a důslednosti. Zmařením několika dražeb to můžete dotáhnout třeba až k přímému prodeji za cenu skutečně symbolickou.

Z milionu, který jste za svůj třímilionový a nyní zcela očištěný majetek dal, si stáhnete obratem zhruba 3/4 zpět (vyplacení věřitelů / Fakturantů 1 a 2). Kumpáni by měli ohlídat, aby se přes tzv. náklady za podstatou nenabalil správce; víc než takových 50 tisíc mu prostě neodklepněte. Na skutečného věřitele (exekutora) zbývají paběrky. Potenciální a avizovaná výdělečnost Plánu tkví jednak v tom, že máte celkem 3,5 mil. na odpis do daní jiných firem a dále v již popsaném mechanismu, kdy budete Fakturantem vy sám, resp. vaše jiná eseročka ap.

Akce se dá vyšperkovat různými pobočnými fintami. Tak třeba nemáte rád svého skutečného věřitele (něco jako když soudce Nagy mluvil o svém penězonošovi jako o "zmrdovi", kterého se potřebuje zbavit a plánoval jeho zničení rovněž přes podvodný konkurs). Nechte Fakturanty (zástupce věřitelů) popřít jeho přihlášenou pohledávku. Na čas, možná navždy, ho vyšachujete z celého konkursu, zaplatí další peníze za advokáta a následný mnohaměsíční právní spor... ony ho roupy přejdou.

Náš Plán je posvěcen zákony i právní praxí ČR, nebojte! Nedávno jsem viděl spis konkursu, v němž se dokonce soudce a správce domluvili na exekutora, který dražil pro ně lukrativní majetek ve prospěch skutečného věřitele a vyfoukli mu vše přímo pod nosem! Připadal jsem si jak rada Vacátko, když ho přivolali ke kvalitně vypáčené kase a zjihl. Krásná, čistá prácička - jako když za Vacátka páčili kačeny skuteční machři z Jedové chýše. Holt - ústečtí v justičních podvodech stále umějí...

Celá Exekutorská komora ČR se pak zatřese při zmínce o její člence JUDr. Kataríně Maisnerové: ta si dovolila naplnit pravomocné usnesení soudu, kterým měla exekuovat majetek dlužníka ve prospěch skutečného věřitele a ignorovala zájmy konkursních partiček. Před dvěma měsíci vyfasovala od bývalého konkursního správce H-Systemu (dnes již soudce - sic!) 2 roky podmínky na dobu 4 let, zákaz výkonu exekutorské profese a náhradu "škody" - desítekmilionové - co na tom, že vymožené peníze odevzdala se svolením soudu skutečnému věřiteli!?

Jediné, co exekutor nyní může po našem Plánu, je vyslat svého vykonavatele s brašnou, ten tiše a slušně zaťuká naposledy na vaše dveře, odlepí si svoje firemní gumiky z nábytku, elektroniky a aut a pokorně a v předklonu odkráčí. Vyhrál jste! Gratuluji. Neděkujte ovšem mně, ale právnímu systému ČR. A těm, kteří nám v něm tuhle cestičku Plánů už vyšlapali a dík českému "právnímu státu" vyšlapávají nadále každodenně.

PS: Když už jsme zmínili zlodějskou čest - honorář ve standardní výši 15% ze zachráněných peněz realizací Plánu očekávám složit na účet sdružení S-OS. Ono je potřeba zas dál platit z něčeho pomoc těm, které šibalové jako vy podvedli, okradli a přivedli do neštěstí...

(http://vebr.blog.idnes.cz)Zpátky