Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2008


České hyeny

Ross Hedvíček

Jak už jsem dříve psal, jedním z příjemných benefitů mého grafomanství je to, že mi řada (spokojených) čtenářů často posílá různé knihy, abych si je přečetl, a co tomu jako říkám. A tak, když zrovna nejsem postrachem českého internetu a nejhorší noční můrou neokomunistických českých novinářů a marxistické české mládeže, tak spokojeně ležím na gauči a čtu. Jsou to knihy výhradně historické - tedy přinejmenším to, co v Česku považují za historii.

Jako negativní příklad uvedu knihu Jiřího Šolce Po boku prezidenta http://www.kosmas.cz/knihy/136966/po-boku-prezidenta/ s podtitulem František Moravec a jeho zpravodajská služba ve světle archivních dokumentů, kde autor s jasnou vlastní agendou se snaží udělat z Františka Moravce úplného idiota. Vzhledem k tomu, že Jiří Šolc napsal řadu podobných knih s vojenskou/zpravodajskou tematikou a má přístup do vojenských archivu současné ČR, lze mít důvodně podezření, že autor "není nekomunista". Mne ovšem maximálně rozčílil citací "důvěryhodných zdrojů". Například cituje výpovědi politických vězňů z padesátých let (včetně "anglických letců" a bývalých zpravodajců) a co vypovídali k tématu, zatímco byli mučeni různými Grebeníčky a Doubky. A to prosím tenhle český historik-trouba považuje za věrohodnou informaci. V padesátých letech StB moc dobře věděla, že Moravec už dávno pracuje pro Pentagon (OKAPI) - jak asi mohly vypadat vymučené výpovědi jeho bývalých přátel? Pochvalné pro Moravce? Ano, Moravec byl nejspíš vůl, ale z jiných důvodů: 1) Byl zažraný český vlastenec. A to začíná vypadat jako velká charakterová vada (obzvlášť ve světle poslední doby). 2) Z neznámého důvodů mu nevadilo pracovat pro člověka, jako byl Beneš. Další charakterová vada.

A teď něco z Česka, co zaslouží pochválit: Před pár lety se mi dostala do rukou kniha Jaroslava Pospíšila Hyeny http://knihy.abz.cz/prodej/hyeny Je to převážně o partyzánském hnutí na Zlínsku před koncem druhé světové války, a že to vlastně nebylo to, co to se později předstíralo být. Je to naprostý bořič mýtu o partyzánském hnutí a něco, co česká veřejnost potřebovala jako koza drbání.

Ovšem, před pár dny (byt kniha vyšla už 2003) se mi dostalo do rukou volné pokračování této knihy, od stejného autora Jaroslava Pospíšila s názvem Hyeny v akci http://knihy.abz.cz/prodej/hyeny-v-akci která nejen překonala tu první knihu, ale hlavně předčila má vlastní očekávání (a to jsem pěkně prosím náročný čtenář). Autor volně navazuje na historii z první knihy a pokračuje poválečnou historii Zlínska, střední Moravy, ale občas i Prahy (pokud to má souvislost se sledovanými události) a ve finále zabrousí až do USA a Austrálie mezi emigranty a exulanty (to jsou dvě odlišná zvířata) až zhruba do roku 2000. Knihu maximálně doporučuji i všem emigrantům, protože kniha jmenuje jména - a já jsem je znal! Jsem si jist, že je budete znát taky.

Kniha je sympatický tlustá - téměř 700 stran a zabývá se nejen poválečnou historii Zlínska a Gottwaldovska (včetně detailů, jak došlo k přejmenování) a jmenuje jména i tam. Dočtete se, kdo asi zavraždil Augustina Schramma (a Jana Masaryka), o tom jak komunisti a vrazi jako Vávra-Stařík emigrovali do Francie, co to byla Akce Světlana a jak komunističtí provokatéři jako Antonín Slabík emigrovali do Austrálie a stali se z nich vedoucí činitele exilového hnutí v Austrálii či jako JUDr. Vlastislav Chalupa (neboli agent StB mjr. Král) zase emigroval do USA a stal se vedoucím činitelem exilového hnutí v USA. Začíná vám svítat, proč jsou "exulanti" poněkud jiní tvorové než my, "obyčejní emigranti"? A divíte se, že si Škvorecký nechal Havlem zakázat vydání Rambouskovy knihy o Mašínech?

V úvodu knihy autor cituje oficiální bullshit, tedy že v letech 1948 až 1989 byla bilance vlády komunistů 244 popravených, 8000 umučených a ubitých a přes 100 000 dlouhodobě vězněných (k tomu statisíce rozvrácených rodin a nešťastných dětí), aby v průběhu knihy tato slova sám vyvrátil. Autor jmenuje jména - TISÍCE jmen - a člověku jde mráz po zádech, když si uvědomí, kolik těch jmen zná. V knize jsou stovky fotografií - těch, co byli zabiti, popraveni, umučeni - a nemám pochyb o pravdivosti jediného údaje. Což mne přivedlo po přečtení prvních pár stovek stran k zamyšlení. Jen ze Zlínska/střední Moravy kniha dokumentuje (jména a fotografie) lidí, kteří byli popraveni komunistickým režimem a je jich daleko více, než výše uvedených 244. Už jsem dal na vědomost, že naprostou většinu českých historiků považuji za komunistické lháře, ale tady je nutno prohlásit za LEŽ i oficiální českou verzi o 244 popravených za komunismu. To už jste v Česku všichni natolik potroublí formalismem, snobstvím a úctou k vrchnosti a jejich údajům? Je rozdíl mezi zavražděným LEGÁLNĚ (v nelegálním systému) a zavražděným "bez soudu" (= nelegálního soudu)? Proč pořád Češi dělají rozdíl mezi "popravenými" (244) a "umučenými" (8000)? Že by z dosranosti a protože tam mají kontinuitu s komunistickým režimem (ano prosím, ten idiot Václav Havel)? Cítí se pozůstalí o něco lépe, když se dozví, že jejich otec nebyl "umučen", ale "popraven"? Tímto tedy vyzývám k nazýváni věci pravými jmény (přestaňte být Češi!) a uvádění údaje jako "8244 ZAVRAŽDĚNÝCH KOMUNISTICKÝM REŽIMEM" - cokoliv jiného je necivilizované!

Kniha Jaroslava Pospíšila Hyeny v akci je něco, co byste si určitě měli přečíst. Pokud vás to "nezajímá" - pošlete mi prosím adresu a já vám z eBay objednám nějaké krmivo pro dobytek.

Když jsem se o výše uvedeném nedávno zmínil na několika internetových fórech, okamžitě mi bylo řečeno, že o tom nikdo nevěděl a "jak jsme o tom měli vědět?", když o tom nemluvilo rádio, nezpívala televize a nepsaly noviny? Měli jste o tom vědět! Měli jste se dívat okolo sebe! Dívejte se okolo sebe i teď! Hledejte symptomy. Je třeba dívat se okolo sebe. Když se nedíváš, dříve nebo později narazíš držkou do zdi. Mne úplně fascinuje ta česká sebestylizace do "nic nevědění" a "všechno vědění" v ten stejný okamžik. Už si, kurva, vyberte, chytrolíni - buď jste nejchytřejší na světě (Hašek na Hrad!) a nebo jste jen obyčejná východoevropská tupá hovádka (Iváňuška Duračok)! Anebo třetí možnost: jste jen prolhaní pokrytci. Vyberte si!

Na závěr bych rád oficiálně oznámil, že si nemyslím, že úplně všichni Češi jsou hyeny. Vždy jsou výjimky a jsem rád, že zrovna vy jste jednou z nich. Jen bych byl rád, kdyby vás bylo víc. Jak kdysi zpíval Jiří Dědeček: "Málo slušnejch lidí, málo slušnejch lidí žije mezi náma - kam se poděli? Emigrovali a nebo umřeli?"

"There's a man goin' 'round takin' names.

And he decides who to free and who to blame.

Everybody won't be treated all the same.

There'll be a golden ladder reaching down.

When the man comes around.

The hairs on your arm will stand up.

At the terror in each sip and in each sup.

For you partake of that last offered cup,

Or disappear into the potter's ground.

When the man comes around.Zpátky