Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Gazprom Germania a. s. řídí Stasi

Karel Hvížďala

Jedovatý koktejl, tak nazval minulý týden německý zpravodajský časopis Der Spiegel obsáhlou rešerši – nejméně v rozsahu asi pětadvaceti normostránek – pobočky ruského Gazpromu, která se jmenuje Gazprom Germania, a.s. Tento koncern se snaží silou prosadit na německém trhu a prezentovat se jako zásobovatel energií. Problém je, že ve vedení firmy sedí celá řada bývalých členů nomenklatury a agentů Stasi, jak dokazují dokumenty otištěné v tomto časopise.

Podezření se sice snažil mluvčí této firmy komentovat s humorem, když řekl: „My přece nemáme na střeše žádné rakety SS 20 a nebudeme sem transportovat plynovodem Rudou armádu, ale jen plyn.“ Mluvčí se snažil vytvořit dojem, že Gazprom Germania je normální firma jako většina ostatních, která navíc sponzoruje slavný fotbalový mančaft Schalke 04.

Jenže stačilo, aby se novináři na tuto „normální“ firmu podívali trochu zblízka a zjistili, že do aktivit stejných šéfů patří například i firma Gaskonsult s.r.o., která si pronajala jednu kancelář, v telefonním seznamu neexistuje žádné jméno, jen jedno mobilní telefonní číslo a v kanceláři snad nikdo nikdy ani nebyl. Rozhodně sousední firmy nikoho neviděly, ač tato firma už jen v tomto roce vydělala jeden milion eur.

Důležité ale je, že ředitelem Gazpromu Germania, který má roční obrat sedm miliard eur, je stejný muž jako ředitel Gaskonsult, a sice šestašedesátiletý Hans Joachim Gornig, a díky této malé firmě může inkasovat své podíly z každé uzavřené zakázky Gazpromem - Germania.

Velký Gazprom v Rusku (v jehož vedení jsou rovněž bývalí důstojníci KGB či Bezpečnostní federální služby, jak se dnes tato organizace jmenuje), jehož je firma odnoží, je ohodnocen na 240 miliard dolarů, což je hodnota třeba firmy Shell, obhospodařuje 17 procent zásob plynu a má 400 000 zaměstnanců. A hlavně, je to právě Gazprom, který představuje novou moc Ruska, jak jsme mohli slyšet v minulých dnech od premiéra Putina, který vyhrožoval diverzifikovaným přísunem k energetickým zdrojům, tedy právě k plynu a naftě.

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller byl nedávno ve Francii ještě otevřenější, když vyhrožoval deindustrializací Evropy, tedy zavřením kohoutků. Výhrůžka je to zatím jistě planá, protože Rusko potřebuje evropské peníze a technologie a my potřebujeme jejich plyn a naftu, ale je evidentní, že bude čím dál tím víc docházet ke kolizím, na které se musí Evropa připravit. Zvlášť tehdy, až bude za tři roky dokončen plynovod a ropovod do Číny, což není až za tak dlouho.

To platí – jak jsme již řekli - zvlášť proto, že celé hlavní vedení Gazprom Germania tvoří buď bývalí představitelé NDR nebo vyškolení agenti, kteří umějí jak s informacemi, tak s čísly velmi dobře zacházet, aby nikdo neznal skutečnou situaci. Samozřejmě že o transparentnosti firmy se píše jen v reklamních brožurách, sám šéf Hans Joachim Gornig nikomu nikdy žádný rozhovor nedal. Ví se o něm jen to, že jako německý inženýr, který vystudoval v Baku, tedy v Sovětském svazu, a později stranickou školu v Berlíně, stavěl plynovod z Ruska do Evropy a do pádu Berlínské zdi byl náměstkem ministra pro uhlí a energie.

Kromě ředitele z bývalého stranicko-mocenského aparátu se ve špičkových funkcích Gazprom – Germania a dalších firmách nacházejí ještě tři bývalí spolupracovníci německé státní tajné policie Stasi z doby NDR. Jeden se jmenuje Matthias Warnig a pracuje pro mezinárodní konsorcium Nord Stream AG se sídlem ve Švýcarsku a staví pro ruský Gazprom plynovody. Přímo v Gazpromu Germania sedí další dva muži s podivnou minulostí spojenou se Stasi, a sice finanční ředitel Felix Strehober a personální ředitel Hans Uve Kreher.

Der Spiegel svou obsáhlou rešerši uzavírá slovy: Dobrý Gazprom, nebo zlý Gazprom? Od všeho trochu, ale rozhodně nejde o firmu, na kterou se lze spolehnout. Dokonce se hovoří o nutnosti, aby „dinosauři“ z této firmy co nejrychleji odešli. Otázka však je, jestli v této firmě nesedí už noví, mnohem mladší a ještě lépe vyškolení agenti.

(www.rozhlas.cz/cro6)Zpátky