Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2008


Nakupujte v cizině!

Martin Stropnický

Tuhle výzvu od politiků neuslyšíte. Škoda. Přitom je to zvlášť pro Pražany stále více projev zdravého rozumu a střízlivé ekonomické úvahy. Seznam předraženého zboží začíná být totiž opravdu dlouhý. Různé rozbory v tisku bývají ještě milosrdné. Srovnávají leckdy ceny západních prodejců, představujících vyšší standard, s lidovými řetězci u nás. Přesto není pro náš trh výsledek příliš lichotivý. V Praze je zkrátka draze.

Čím to? Také si kladu tu otázku. Práce je přece u nás stále ještě levnější. Podobné je to s energiemi i běžnými nájmy za nebytové prostory. To vše se ale na cenách projevuje opravdu hodně cudně. Snad nejkřiklavější je to v souvislosti se zběsile posilující korunou: naši prodejci berou tento fakt na vědomí pouze ojediněle. Chcete nejnovější loňský model mobilu za „letošní“ cenu? Nakupujte v Praze!

Co s tím? Nepřipojím se k těm, kteří ironizují „všemocnou ruku trhu“. To by bylo laciné. Ona to totiž může zvládnout. Jen je potřeba jí trochu pomoct. Je to docela snadné: stačí prostě nekupovat, ať už z lenosti či snobismu, předražené zboží a vyrazit na nákupy za hranice. Nakupujte v cizině! Elektroniku, oblečení, výpočetní techniku, zájezdy, auta. Stále více lidí už to pochopilo a také se podle toho chovají. Snad to tedy brzy pochopí i zastánci hrabivých marží.

(MFDNES)Zpátky