Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2008


Česko rovná se Klaus

Kateřina Šafaříková

Markus Ferber (43), europoslanec a zahraničněpolitický šéf bavorské CSU, je vycházející hvězdou této strany. A je také jedním z těch, kteří tvrdí, že Česko nezvládne řízení Evropské unie. A jako jeden z mála neváhá říci to veřejně.

LN Z čeho pocházejí vaše obavy, že české předsednictví nedopadne dobře?

Evropa má před sebou náročné období. Před volbami do Evropského parlamentu (červen 2009, pozn. red.) se musí dotáhnout řada klíčových zákonů, budeme řešit dopady finanční krize a to vyžaduje silné evropské vedení. Česká republika má protievropského prezidenta a slabou vládu. Jak může dobře řídit unii, jak může svoji roli zvládnout? Pochybují o tom mnozí nejen v CSU – která situaci v Česku dobře zná – ale i kolegové v europarlamentu.

* LN Zmínil jste Václava Klause, ale ten předsednictví nepovede. Nepřipisujete prezidentovi větší význam, než bude mít?

Klaus samozřejmě nebude formální hlavou předsednictví, ale jeho vliv na Mirka Topolánka, na celou ODS, je obrovský. Už jenom to, že Topolánkova vláda podepsala Lisabonskou smlouvu, ale nedokázala se postavit opozici v ODS vedené prezidentem a smlouvu dosud neratifikovala – což u předsednické země považuji za neakceptovatelné –, ukazuje, jak je váš premiér slabý. Jaké má v důsledku vláda loutkové postavení ve srovnání s Klausem. Obávám se, že skutečně rozhodující osobou v Česku během předsednictví bude Václav Klaus.

LN Zastavme se u vládní nestability. Ta provázela řadu zemí před předsednictvím, naposled letos nováčkovské Slovinsko. Proč by právě české vládní problémy měly být pro unii smrtonosné?

Slovinsko velmi úzce spolupracovalo s předchozími předsednictvími, s Němci a s Portugalci, a mělo na společném řešení věcí jasný zájem. Tato jistota v případě české vlády chybí. Nevím, jestli je skutečně připravená, jestli chce s ostatními hledat řešení, zkrátka jestli chce skutečně stavět, a ne bořit.

LN Premiér, vicepremiér nebo naposledy ministr školství Ondřej Liška, který společně s vámi komentoval pro rádio Deutschlandfunk české předsednictví, tvrdí, že to tak je. Nevěříte jim?

Pan Liška představuje nejmenší koaliční stranu, která nebude mít na chod věcí zásadní vliv. Podstatná je ODS. A to je strana, která sebe samu ještě nenašla, jejíž kroky jsou pro ostatní nepředvídatelné, nesrozumitelné.

LN Můžete být konkrétnější?

Podívejte, britští konzervativci jsou podobně euroskeptičtí jako ODS. Jenže na rozdíl od ODS jsou také velmi pragmatičtí. Znají velmi dobře unijní půdu, pravidla, mají kontakty, mají vliv. Britské vlády se také v předsednickém křesle vždycky chovaly profesionálně. U ODS tohle nevidím. Tady v Evropském parlamentu ODS nesleduje debaty, nechodí na jeho zasedání a stará se hlavně o šíření zpráv, že chce od nejsilnějších lidovců, kde spolu s námi a dalšími je, odejít. Z mého pohledu je to velmi krátkozraké chování, kvůli němuž tu zaprvé ODS nemá žádný vliv a zadruhé není důvod si myslet, že kabinet vedený ODS se bude chovat jinak.

LN Jsou i vaše obavy tak daleko, že si přejete, aby si Češi vyměnili předsednictví se Švédy, případně aby i po lednu 2009 vládl Nicolas Sarkozy?

Tak to pozor, to ne. Pravidla se musí dodržovat a ta už předsednictví mezi státy rozdělila. Kromě toho, kdybychom měli brát jako rozhodující domácí politickou situaci země před předsednictvím a její velikost, tak by měly povolené řízení EU jen velké státy a jen krátce po parlamentních volbách. České předsednictví zkrátka má být a bude.

LN Co tedy může česká vláda čekat od europoslanců v kontextu obav, které jste popsal? Nedůvěru vůči svým návrhům, bojkot?

Evropský parlament má zájem na silné unii a silném vedení, máme zájem na dokončení rozdělané legislativní práce, protože jinak spadne pod stůl, takže rádi budeme úzce s českým předsednictvím spolupracovat. Na druhé straně Češi musí ukázat, že pochopili podstatu EU, což na prvním místě znamená ratifikovat Lisabonskou smlouvu ještě před předsednictvím.

Zahradil: „Staré“ země nestrávily rozšíření EUZpochybňování českého předsednictví EU vyvolalo u některých českých europoslanců velkou nevoli. „Chci věřit, že se jedná pouze o individuální úlety jednotlivců, způsobené snahou zviditelnit se před volbami do EP, nikoliv o oficiální postoj strany CSU,“ uvedl ve svém včerejším prohlášení šéf europoslanců za ODS Jan Zahradil. Podle něj jsou takové výroky „důkazem toho, že řada politiků ve ,starých‘ členských zemích se ještě nedokázala vyrovnat s poslední vlnou rozšíření EU ani s větší názorovou růzností na budoucí fungování EU,“ dodal Zahradil.

Podobně reagoval i europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina. „Skutečnost, že se z Evropského parlamentu ozývají hlasy vybízející Česko k výměně předsednictví se Švédy, považuji za silně znepokojivou,“ uvedl. Připomněl, že technicky by bylo možné předsednictví prohodit. Upozornil ovšem, že by s tím musely souhlasit všechny členské státy – tedy včetně České republiky. „To reálně nepřichází v úvahu,“ dodal Březina ve svém prohlášení.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky