Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2008


České ambasády jsou synonymem korupce

Milan Vidlák

Na českých ambasádách v Hanoji, Ulánbátaru a Kyjevě bují korupce. Problémem, o kterém se dosud mluvilo jen potichu, se nyní zabývají oficiální místa. „Měli jsme skupinu 17 klientů, na ambasádě řekli, že vezmou jen polovinu. Tak jsme je náhodně vybrali. Ostatní se rozhodli podat žádost přes prostředníka za úplatek. Vízum dostali. Ti, co podali žádost bez úplatku, měli stanovisko ,nedoporučuje se',“ říká advokát Marek Sedlák, který poskytuje služby týkající se žádostí o udělení víz do ČR.

Jan Říha z královéhradecké společnosti FPH obdržel od ředitelky vietnamské agentury Cuong Hai následující e-mail: „Poplatek za vízum je víc než 2200 USD. Někteří pracovníci chtějí mít rychle vyřízená víza, musí tyto peníze zaplatit. Ti, kteří na úplatek nemají, čekají 3 až 4 měsíce, ale nakonec víza nedostanou. Je to korupční ďábel.“

Včera se konalo zasedání České rady pro obchod a investice, kterou v červnu založil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jedním z bodů jednání byla právě problematika víz. V podkladech pro jednání, které mají LN k dispozici, popisuje současnou praxi i jeden z největších tuzemských zaměstnavatelů Škoda Auto: „Na zastupitelských úřadech je komplikované oficiálně podat žádost o vízum. Telefonní linka bývá často vyvěšena a podání žádosti musí zařídit nelegální zprostředkovatel. U pohovoru je zase znemožněna kontrola záznamu žadatelem.“

„Zpravodajské služby kritizují tyto tři konkrétní ambasády, že tam dochází k velké korupci. Že bez úplatků nikdo vízum nedostane,“ říká předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Kvůli problémům s vízy vietnamské ministerstvo práce, sociálních věcí a pro válečné invalidy v červnu dokonce zastavilo výběr pracovníků do ČR.

Jak vypadá současná praxe ve Vietnamu? Každý žadatel o vízum musí zavolat na takzvané callcentrum, kde se objedná na pohovor. Na telefonní linku se ale prakticky nedá dovolat. Z 3000 lidí vybraných k práci do Česka vietnamskými personálními agenturami na základě výběrového řízení nedostal od 1. 4. 2008, kdy byla linka zřízena, pracovní vízum ani jeden. Několik lidí se dovolalo, ale do pasu dostali pouze razítko, které potvrzuje, že si podali žádost o vízum. Do ČR přesto proudí tisíce Vietnamců na tzv. podnikatelské vízum.

Největší vietnamský deník Lao Dong nedávno informoval o tom, že cena „objednání pohovoru“ a následného kladného vyřízení žádosti je až 2700 dolarů. „Tito žadatelé jsou ochotni zaplatit, aby mohli odcestovat. Hodně českých podniků je kvůli tomu, že příliš dlouho čeká na pracovníky s pracovními vízy, nuceno přijímat lidi s vízy podnikatelskými,“ říká Nguyen Luong Trao, předseda Asociace vietnamských personálních agentur.

Loni na jaře provedla generální inspekce ministerstva zahraničí kontrolu na nejvytíženější ambasádě v Hanoji. Korupci nezjistila.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky