Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2009


Komerční skanzen jménem Praha

Adam Šíma

Byli jste někdy v posledních letech v centru Prahy? Ne? Neříkejte, že se jádru naší metropole vyhýbáte? Ano? A položili jste si otázku proč? Já ano.

O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům světa. Mimo jiné proto, že během válek neprošla žádnou rozsáhlou destrukcí a unikla i vlivům „moderní“ architektury necitlivě zasazené do historického Starého Města. Nějak takto o Praze informují bedekry a cestovní kanceláře, ale také město, respektive magistrát, sám o sobě.

Jako obyvatel širšího centra vidím ale situaci zcela jinak. Z okna koukám na Národní divadlo, Pražský hrad s katedrálou sv. Víta, Malou Stranu, Šítkovskou věž. Přiznávám, že z dálky vypadá město překrásně. Zkuste ale vyjít ven.

Na mnoha opravených historických domech se skví neonové nápisy jako „HOSTEL“, „CZECH CUISINE“ a podobné zrůdnosti. Lešení opravovaných památek zakrývají reklamy s vyobrazením láhve od piva - jako příklad takovéto krajně nechutné komerce mohu uvést reklamu na jedno české pivo hned vedle Staroměstské mostecké věže u Karlova mostu, kolem sochy Aloise Jiráska nebo monstrum kolem Šítkovské vodárenské věže u Mánesu, která je „opravována“ už několik let, ale zatím se jí kromě reklamní agentury nedotkl jediný dělník. Zajímalo by mě, který bezpochyby zkorumpovaný neřád na radnici se spolčil v tomhle byznysu s reklamními agenturami.

Ale zpět k centru Prahy. Znáte Karlovy lázně u Novotného lávky? Je to jedno z nejužších míst pravého pražského nábřeží vedle Karlova mostu. Lidé si mohou vybrat, zda půjdou po úzkém chodníku, nebo obchodní pasáží. V ní najdete jen stánky s matrjoškami, sklem, dresy fotbalových reprezentantů jihoamerických států a celou řadu odporných importovaných propriet, které v turistickém byznysu v Praze zdomácněly jako „typical Czech product“.

Z této pasáže také vede cesta do „Muzea tortury“. Proti gustu žádný dišputát, ale o torturu bezpochyby jde. Za nekřesťanské peníze můžete možná vidět pár nasvícených „useknutých“ voskových hlav a loutku upíra. Ukázka vkusu, co říkáte?

Máte-li už všeho dost a chcete prchnout kterýmkoliv směrem z centra města do nějaké vábnější čtvrti, třeba do Libně nebo na Žižkov, hlavně abyste už byli pryč, musíte se ještě prodrat zájezdem španělských důchodců nebo kouřících zpovykaných italských puberťáků, partičkou hulákajících přiopilých Britů nebo skupinkami Rusů, kteří jsou velkopansky roztaženi přes celou šíři chodníku. Koneckonců to tu přece léta bylo jejich, ne?

Co říci závěrem? Praha není město pro život. Praha není město pro Čecha. Praha je město, ve kterém bují nevkus, které přišlo o veškeré dobré mravy a které neúměrnou komercializací pozbylo zbytku půvabu, který kdysi mělo. To vše samozřejmě za dohledu magistrátu, který městu vtiskává svou tvář. A tahle tvář je mimořádně odporná.

(MFDNES)Zpátky