Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2009


Les Guignols

Bohumil Doležal

Toto slovo znamená francouzsky něco jako „kašpárci“, nebo “pimprlata“, a jmenuje se tak satirický pořad francouzské televize Canal+, jakási obdoba někdejších nováckých Gumáků. V poslední době se hodně věnoval prezidentu Sarkozymu a zároveň s ním i Česku a českým politikům – v souvislosti s blížícím se půlročním „střídáním stráží“ na špici EU.

Sarkozy v pořadu hází do jednoho pytle Čechy s Bulhary a Rumuny a všechny dohromady pak s cikány. O Topolánkovi tvrdí mj., že ho uplatil dvěstěeurovou bankovkou. Zvlášť nemilosrdně je pojednán prezident Klaus (francouzští novináři jej nemají rádi pro jeho odmítavý postoj k další integraci EU). V ČTK to zaznamenali se značnou nelibostí, taky se jich dotklo, že do společného pytle se naopak nevešli Maďaři (zřejmě by tam patřili spíš než my), a to údajně pro Sarkozyho maďarský původ.

Autor zprávy, kterou pak převzala řada novin, poukázal poněkud dotčeně na to, že naše vlast hraje ve francouzském satirickém pořadu podobnou roli jako Kazachstán v persiflážích Sachy Barona-Cohena alias Borata. Takhle zacházet s tvrzí demokracie ve Střední Evropě! Člověk jen čeká, kdy přijde řada na výčitky ohledně mnichovské zrady.

Je tedy třeba připomenout, že Les Guignols je satirický pořad. Jeho terčem nejsou Češi a čeští političtí představitelé, ale prezident Sarkozy. Názory, na něž si zpráva naříká, pronáší karikatura Sarkozyho.

Příklad Kazachstánu by nás měl inspirovat. Je to příklad odstrašující. Na fiktivního Borata tam reagovali diplomatickými demaršemi a ohnivou sebeobranou. V důsledku toho byla výsledná sranda zhruba pětkrát větší, než by byla bývala bez protestů.

A nemohu si pomoci, jediné pozitivní poznání, které ze zprávy ČTK vyplývá, je, že pohrdáme Bulhary a Rumuny a dotýká se nás, když nás někdo s nimi cpe do jednoho pytle. Proč? Opravdu si myslíme, že jsou o tolik horší než my? A odkud pramení to polovědomé nutkání předvádět se veřejně jako nedůtkliví, nafoukaní a zamindrákovaní idioti?

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky