Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Češi

Xaver Bláha

Byl jsem týden v Alpách, Čechů tam bylo opravdu hodně - a tak jsem trochu z povzdálí a jindy zblízka pozoroval mladou generaci Čechů, kterých bylo všude kolem víc než Italů. Nikdy jsem si nedělal žádné iluze o české povaze, ale i tak trpím již jen pozorováním toho, co se děje v ČR každým dnem. Ale to, co Češi předvádějí za hranicemi, to je proti tomu téměř apokalyptické. Člověk má jen jedinou touhu - úplně se oddělit a nedát na sobě znát svůj původ.

Ty lidičky z ČR se radují, jak okradly pokladní lanovky o 90 eur a po mé poznámce, jestli jim nepřipadá blbé, že ta slečna to večer zaplatí ze svého, na mne vrhají soucitně pohledy jak na úplně retardovaného. Jiní zas vykládají s hrdinstvím v duši, jak někde u hospody na svahu „našli" moc pěkné lyže, o které se zjevně nikdo nehlásil - „prý se to může zdát jako krádež, ale když se k ním nikdo neměl, tak co, ne"?

A spousty a spousty dalších podobných příběhů, kterým si dokazují, jaký je západní človíček blbý, když si neumí svoje věci zabezpečit a jak tedy zde „chytrý“ čecháček všechny „přechčije", protože, co není zamčeno, připoutáno (a to pořádně), je vlastně nabídnuto k volné výměně majitele. „Ty to nechápeš, blbečku? Jsi vůbec dnešní?“

Místo odpočinku na dovolené je mi na blití. Jezdím do Alp lyžovat každý rok, ale takovou koncentraci českého fenoménu v jeho plné nahotě jsem ještě nezažil. Zčásti to bylo tím, že jsem se v městečku pobytu dříve záměrně ubytovával ve čtyřhvězdičkovém hotelu, kam čecháčci nepáchli. Nejsem snob ani zbohatlík, na druhou stranu ani sociální případ a tak mi těch 30 euro za noc navíc stálo za to, abych se na ty nenažrané české ksichty nemusel koukat po celou dovolenou. Letos v onom hotelu měli plně obsazeno a tak jsem měl tu „čest“ bydlet ve tříhvězdičkovém, který byl plný českých a polských nenažranců. Katastrofa!

V době nynější tzv. ekonomické krize nevidíte nikde moc turistů ze západní Evropy, zato jsou alpská rekreační střediska na prasknutí plná otlemených Čechů a Poláků, kteří všichni koukají, co by kde ukradli, byť mi vrtá hlavou, kde na takovou dovolenou při svém trvalém pláči a naříkání na krizi a vlastní chudobu berou.

Kradení je snad české nacionální stigma. Nejhorší však je, že jim to tak připadá úplně normální a kdokoliv uvažující jinak, myslí „slabomyslně". Nejsem škarohlíd, vždyť se v Česku snažím už 20 let něco vytvořit, ale zdejší lidská malost je neuvěřitelná a je to ona, která se vždy postaví do cesty jakékoliv změně směrem k lepšímu, k civilizaci. Říkám obecně k civilizaci, ale nikde na světě, i v těch nejchudších koutech Afriky nebo Filipín, jsem neviděl nikde ani mezi těmi nejchudšími a nejubožejšími lidmi tolik nenávisti, zloby, potřeby těžit z druhého a NEÚCTY K JAKÝMKOLIV HODNOTÁM kromě uspokojení vlastního jícnu na cizí účet, jako mezi Čechy.

Ano, jistě, v Česku existuje určitá technokratická vzdělanost, ale postoj ducha českého člověka tkví v neuvěřitelně hluboké žumpě plné sraček. To je to, co opravdoví chudáci ve třetích zemích neznají. Musím dát za pravdu všem z bývalé západní Evropy, že bylo skutečnou pohromou pustit si divou zvěř z evropského Východu do luhů a hájů staré dobré evropské dvanáctky. Nevím, jestli to byla vidina většího trhu či opravdový úžasný „lidský" záměr dát celé Evropě stejnou šanci, ale všichni protagonisti zapomněli na neskutečnou slovanskou neurvalost, surovost a neomalenost, se kterou „jdou za svým". Západní Evropu se budou snažit udělat sobě podobnou, protože „nebát se a nekrást" je přece trapné a „dnes se nenosí"! A tak mám o kolébku naší civilizace doopravdy strach.

Ona neskutečně mohutná lavina Čechů, Poláků a Rusů valících se jak drancující verbež přes křehkou a kultivovanou západní Evropu má šanci zdejší „zámky" zbořit strašlivě rychle. Nejenom zámky hmotné, nýbrž i lidských duši, soucitných a pracně kultivovaných po staletí. Ty zhrubnou a otupí, když budou muset neustále čelit barbarskému východnímu násilí a stylu. Je mi z toho skutečně smutno.

Jak to zastavit? Nevím, už to asi nejde. Jak tomu čelit? Výchovou? Kdo ji bude dělat, když novou generaci vychovávají rodiče, kteří jsou barbary, zloději a bývalými politickými prostituty? Kam zmizet? Do kanadských pralesů? Do Chile? Pryč odtud jít s tou karavanou mraků...Zpátky