Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Evropský soud o Krejčířovi

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř byl neprávem zadržován ve vazbě. Včera (26. 03. 2009 - pozn. red. CS-magazínu) o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se se stížností proti České republice Krejčíř obrátil. Jde o Krejčířův pobyt ve vazbě v letech 2003 až 2004, kdy byl rok zadržován v souvislosti s jeho vyšetřováním z úvěrových podvodů. Podle včerejšího rozhodnutí to bylo porušením Evropské konvence lidských práv.

Rozhodnutí je pro Krejčíře podle soudu dostatečným zadostiučiněním a žalující tak nemá nárok na vysoké finanční odškodnění ve výši milionu korun za ušlý zisk a kolem 237 tisíc eur (skoro 6,5 milionu korun) mimo jiné za advokáta, které požadoval. Tribunál Krejčířovi včera uznal pouze právo na vyplacení 5000 eur od českého státu na soudní výlohy. Soud také uznal, že Krejčířovi nebyly zajištěny dostatečné podmínky pro odvolání proti vazbě. Evropský soud naopak neuznal, že by Krejčířovi bylo zcela znemožněno dostat se podmínečně na svobodu výměnou za zákonné záruky.

Krejčíř, který nyní žije v Jihoafrické republice, se domáhal ve Štrasburku uznání, že byl v daném časovém období zadržován neoprávněně na základě nedostatečných důvodů. Asi rok strávil Krejčíř ve vazbě kvůli vytunelování firmy Technology Leasing. Podle českých vyšetřovatelů to udělal přes stodvacetimilionový úvěr u České spořitelny, který použil jinak, než slíbil.

České ministerstvo spravedlnosti bere včerejší rozhodnutí na vědomí, sdělila mluvčí resortu. Další případné kroky bude ministerstvo ještě zvažovat.

Policie Krejčíře kromě jiného podezřívá z podvodu, zločinného spolčení a přípravy vražd. Do povědomí veřejnosti se zapsal v červnu 2005, kdy uprchl při domovní prohlídce své vily v Černošicích. Krejčíř poté unikl do Jihoafrické republiky. Tamní soudy ale Krejčíře odmítly vydat do ČR, protože se jim důkazy českých detektivů o Krejčířových podvodech nezdály dost přesvědčivé.

Nicméně podle informací Hospodářských novin by uprchlý podnikatel mohl být z JAR vyhoštěn, protože tam přicestoval na falešný pas.

(www.ihned.cz)



Zpátky