Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Rakušané v souvislosti s gripeny zatýkají

Jan Gazdík

Kšeftsman se zbraněmi Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, jehož prsty sahaly i do Česka, je za mřížemi. Pozoruhodná zpráva, při níž je asi mnohým českým politikům či vojákům (mnohdy bývalým) úzko na duši. Přesněji těm, kteří ovlivňovali smlouvy na pronájem stíhaček Gripen britsko-švédského konsorcia BAE Systems českému letectvu. Ještě mnohem zajímavější to bude, až začne Mensdorff mluvit o tom, koho a jakými částkami podplatil, aby Česko gripeny koupilo.

Na Mensdorffovy účty přišlo od BAE Systems různými oklikami a bez právního důvodu 13 milionů eur (asi 365 milionů korun). Když tedy někdejší senátor Michael Žantovský podal v souvislosti s gripeny trestní oznámení kvůli podezření z korupce, odhadovalo se, že jen v Česku byl obchod „pojištěn“ několika desítkami milionů. A určitě ještě zbylo dost i na Maďarsko, které si tyto stíhačky rovněž vybralo.

Při podobně „jištěných“ obchodech bývá „dobrým“ zvykem, že prodejce stíhaček si úplatky do haléře přičte k ceně či i jen k pronájmu letounů. A na ten Češi dali nadmíru slušnou částku - 20 miliard korun. Spojené státy přitom za prodej v mnoha bojích osvědčených stíhaček F-16 od Prahy požadovaly „jen“ 16 miliard. A letouny s mnohem vyšší užitnou hodnotou by - na rozdíl od gripenů - Česku už zůstaly. Každý, kdo tehdy o výhodnosti pronájmu 14 gripenů pochyboval, byl odborníky generálního štábu považován za ignoranta, jenž se plete do věcí tak nedotknutelných, jako je obrana země. Co na tom, že vláda USA ze soutěže kvůli její neprůhlednosti odstoupila?

Jde vlastně o stále opakující se scénář: i při nedávném nákupu lehkých obrněných vozidel Dingo je úředníci ministerstva obrany vynášeli dlouho předem do nebes. I dinga byla koupena bez výběrového řízení, aby se v Afghánistánu nakonec ukázalo, že jsou nespolehlivá, takže s nimi vojáci odmítají jezdit. Jen připomínám, že hlavním - přímo vlasteneckým - argumentem politiků, kteří nákup obrněnců zaujatě prosazovali a halasně vychvalovali, byla ochrana životů vojáků.

O zatčení Alfonse Mensdorffa, jenž podle všeho pozdvihl životní úroveň leckterých českých politiků a zřejmě i vojáků, by se dalo říci, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Snad budou mít tedy rakouští, britští či švédští kriminalisté větší štěstí než jejich čeští kolegové. Ti totiž před časem vyšetřování korupce kolem gripenů odložili. Nedá se ostatně předpokládat, že Mensdorffovo všimné putovalo na tuzemská bankovní konta Čechů.

I NATO hodnotí český nákup gripenů jako velmi kontroverzní. Jde nicméně o jediný letecký projekt nově přistoupivších zemí, na který je prý spolehnutí. I když za hodně vysokou cenu.

(MF DNES)Zpátky