Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Místo slávy má Praha 5 problém

Mykola Shatylov

V Praze na náměstí Kinských byl odhalen pomník ukrajinskému básníku Tarasu Ševčenkovi. Někteří Pražané jsou překvapeni: proč zrovna Ševčenko a proč v Praze, v níž nikdy nebyl? Je to diletantismus, abychom tomu neříkali nevzdělanost. Ševčenko nikdy nebyl v žádném evropském hlavním městě, ale jeho pomníky stojí skoro v polovině z nich. Stejně jako v některých zámořských státech. Svět už dávno Ševčenka nebere jako ukrajinského básníka, nýbrž jako symbol boje za národní svobodu a nezávislost.

Zajímavá je historie washingtonského pomníku, za jehož odkrytí je zodpovědno pět amerických prezidentů: Harry Truman byl čestným předsedou výboru po postavení pomníku a budoucí prezident Ronald Reagan členem výboru. Tehdejší prezident Dwight Eisenhower podepsal zákon schválený parlamentem o postavení pomníku. John Kennedy pomohl realizovat záměr a speciální prohlášení je Lyndona Johnsona zazděno do podstavce pomníku. Když se pomník začal stavět, používali stejnou symbolický rýč jako při výstavbě pomníku Georgu Washingtonu a Abrahamu Lincolnovi.

Praha 5 na jejímž území byl postaven pomník Tarase Ševčenká má problém, neboť zatím žádný takový symbolický rýč v hlavním českém městě nikdo nepoužil.Zpátky