Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2009


Nassau

Ross Hedvíček

Seděli jsme před pár týdny v taxíku v Nassau s přáteli že Slovenska a měli namířeno do hotelu Atlantis. Do kasina, ano prosím. To my zlí emigranti děláváme, vozíme si zadky taxíkem skrze Nassau, zatímco vy tam musíte někde cvakat píchačky a makat a makat a makat. No, nebuďte teď naštvaní na mne, moje vina to není, mohli jste taky emigrovat! Já jsem seděl ve předu vedle řidiče, vzadu seděla moje manželka a můj kamarád se svou manželkou.

Bahamští taxikáři jsou značně odlišní od českých - nešklebí se jako opice, nesmrdí, neokrádají vás, nemají dvojí ceny pro cizince a nepouští do pasažérů na zadních sedadlech elektrické šoky. Další rozdíl od českých zamlklých, seriózních taxikářů je, že pořád mluví. To je lavina. O čemkoliv. Tahají z vás vaší osobní historii jako kdyby pracovali pro bahamské StB, vyprávějí vám vtipy, ukazují (za jízdy) fotografie svých osmi až deseti děti (vy mezitím musíte držet volant a řídit z vedlejšího sedadla) a dělají reklamu místním pamětihodnostem.

Jsem na tyhle věci zvyklý a tak jsem se snažil našeho taxikáře utlouci svou vlastní výmluvnosti, poměrně úspěšně jsem napodoboval jeho bahamský akcent (velmi podobný jamajskému - jak za každým třetím slovem řekněte "yaman", tak mluvíte bahamský, to jste místní). Taxikář viděl, že vyhrávám a povídá: "Ale ty máš německý přízvuk!"

"Nope, I am cancelled check!" použil jsem starý emigrantský žertík o "zrušeném šeku". "Cancelled check" je zrušeny šek, který byl správné proplacen bankou a výslovnost je stejná s výrazem "cancelled Czech" - tedy "zrušený Čech" nebo "bývalý Čech". Taxikář nebyl včerejší a vtip okamžitě pochopil.

"Cancelled Czech? Just like Viktor Kožený?" hned si dal věci do souvislosti. A začal chrlit podobrobnosti o Koženém a jeho místním životě.

"No, Kožený is bounced check. We are cancelled! Cancelled Czechs are just fine with us, not the bounced ones!" , zkomplikoval jsem mu to. Rozdíl mezi zrušeným (cancelled) šekem a neplatným (bounced) šekem je ten, že zrušený šek byl proplacen bankou, byl tedy kryt požadovanou částkou, kdežto neplatný (bounced) šek nebyl kryt penězi z patřičného účtu, byl to tedy šek nepoctivý a podvodný. Souvislosti si dejte dohromady sami, když to zvládl taxikář v Nassau, měli byste taky.

"Nechcete jet navštívit Koženýho do vězení?" zeptal jsem se směrem k zadnímu sedadlu. Můj slovenský kamarád, jehož oblíbeným koníčkem je usínat kdekoliv (včetně v autě za volantem) byl najednou vzhůru a dával pozor. "Je to jen o dvě ulice dál a když tam vlítnem, ukážu jim svoji bumážku a popovídáme si s ním. Určitě bude mít radost. Je tam zavřený jako Edmond Dantes v pevnosti If... Zeptáme se ho, kolik peněz z Harvardských fondů šlo jako úplatky Klausovi!" Začínalo se mi to samotnému líbit.

"Já se nechci bavit s žádnými Čechy. Já chci jet do hotelu Atlantis", pravila manželka, která nesdílí mé občasné nadšení pro české záležitosti.

"Tak to asi budeme muset přenechat Renatě Kalenské," řekl jsem, když jsem viděl, že můj návrh neprojde.

"Kdo je to Renata Kalenská?"

"To je taková česká Christiane Ammanpour s šátkem na hlavě, ne na bábušku, ale jako rapper. Drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Doleva nahnutá." vysvětlil jsem.

"Tak ta správné otázky určitě nepoloží."

"Do Atlantis!" zareagoval jsem na tázavý obličej taxikáře, kam to tedy nakonec chceme jet. A zahnuli jsme tady doleva, přes most nad přístavem.Zpátky