Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2009


Češi ovládli žebříček konzumentů alkoholu

Češi podle posledních statistik potvrzují, že jsou přeborníky v holdování alkoholu. Ve srovnání s Němci, Dány a Portugalci je totiž mezi našinci nejméně abstinentů. Naopak excelujeme v tzv. neodpovědném pití, kdy zvládneme během jednoho večírku pět a více drinků. Vyplývá to z údajů evropského pivovarnického sdružení Brewers of Europe.

Kolik drinků v průměru vypijete v průběhu vydařeného večírku?

1-2 5,7%

3-4 7,1%

5 a více 87,2%

Celkem hlasovalo 9616 čtenářů.

Na dotaz, zda respondenti pili v posledním měsíci alkohol, odpovědělo pouze 19 procent dotázaných Čechů, že ne. U Dánů to bylo 22 procent, v Německu 34 a v Portugalsku 29 procent dotázaných.

Nepříliš odlišné byly výsledky při dotazu, jak velké množství alkoholu obvykle respondenti zkonzumují. Pět a více alkoholických nápojů během jedné příležitosti vypije 22 procent Čechů, to je nejvíce v Evropě. Dotahují se na nás pouze Dánové, z nichž pouze 19 procent zkonzumuje takové množství alkoholu. V Německu tak činí prý jen 13 procent lidí a v Portugalsku jen deset procent konzumentů.

Průzkum také ukázal, že pro 94 procent konzumentů není klíčovým faktorem rozhodujícím o koupi nápoje cena. Nejvíce dotazovaných (46 procent) uvedlo jako nejdůležitější kritérium chuť výrobku. V každé zemi bylo osloveno zhruba tisíc lidí starších 18 let.

(toh)

(Novinky.cz)Zpátky