Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2009


Češi z příhraničí jezdí na německá koupaliště

Na přeplněném parkovišti u aquaparku v německém Seifhennersdorfu má výrazná většina aut české poznávací značky. Okolo prochází hlouček mladých lidí, pokřikují na sebe česky. Na Čechy, které v těchto dnech lákají na druhou stranu hranice vodní radovánky, jsou v malé německé příhraniční obci už zvyklí. Svědčí o tom už například českoněmecké názvy u pokladny přírodního aquacentra Silberteich. „Čechů k nám jezdí hodně. Bývá jich tu dokonce více než německých návštěvníků. Jsme rádi, že sem jezdí,“ říká německy pokladní a s úsměvem dodává, že momentálně jsou odhadem dvě třetiny návštěvníků v areálu Češi. To se potvrzuje hned po pár krocích od vstupního turniketu. Na dece se povalují české časopisy, odpočívá tu rodina z nedaleké Krásné Lípy na Děčínsku.

„Jsme tu poprvé a moc se nám tu líbí. Bála jsem se, že tu bude draho, ale ceny jsou srovnatelné, nebo dokonce nižší než u nás,“ říká asi čtyřicetiletá žena se třemi dětmi. „U nás nic podobného nemáme. Můžeme jet jedině do bazénu v Děčíně, ale tam není tolik vodních atrakcí,“ vstoupila do hovoru její starší dcera.

V areálu s travnatým povrchem je kromě klasického bazénu s tobogánem a skluzavkou také brouzdaliště a nádrž s přírodní vodou. Na druhém konci aquaparku se za hradbou borovic skrývá ještě rybníček, na kterém se mohou návštěvníci projíždět na lodičkách. Na skokanském můstku u přírodní nádrže se předhání čtveřice kluků, kdo z nich předvede lepší šipku. Mluví – jak jinak – česky, Němci jsou zde skutečně v menšině.

Doslova v českém obležení jsou koupaliště a aquaparky i v ostatních německých příhraničních obcích. „Kromě Seifhennersdorfu, kam nejčastěji míří obyvatelé ze sousedního Varnsdorfu, je českými návštěvníky hojně navštěvovaný areál v Großschönau, v Jonsdorfu a také v poněkud vzdálenější Žitavě,“ říká Marie Formánková ze Cvikova na Českolipsku, která do německých aquaparků jezdí už několik let. „Ceny jsou tam dostupné. Rodina zaplatí 7,5 eura, což je výhodnější než v českém aquaparku, drahé není ani občerstvení. Především ale na našich koupalištích není tak čistá voda,“ vysvětluje Formánková. Podle svých slov jezdila s rodinou do několik kilometrů vzdálených vodních lázní v německém Jonsdorfu, ale kvůli špatné dopravní dostupnosti nyní navštěvuje vzdálenější koupaliště v okolí.Zpátky