Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2009


Čeští řidiči

Vyjede-li Čech na silnici, je u něj víc než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemře při dopravní nehodě, než u Švéda nebo Brita. Vyplývá to z nejnovějších statistik Evropské rady pro bezpečnost silničního provozu. Podle nich patří Češi k nejhorším řidičům evropské sedmadvacítky. Na milion obyvatel ročně v Česku připadá 104 úmrtí na silnicích. V nejvyspělejších státech Unie je to jen něco kolem čtyřiceti.

Důvod? Podle dopravních expertů se v Česku nenosí dodržování pravidel silničního provozu a řidiči se nebojí trestů. „Češi nejsou technicky horší řidiči než třeba Němci. Řídit umějí, ale jsou rebelové. Chovat se na silnici slušně tu na rozdíl od Německa nepatří k bontonu. O každém nově zavedeném pravidlu se sáhodlouze diskutuje, místo aby ho řidiči začali dodržovat,“ míní expert na silniční dopravu Stanislav Huml. K vysokému počtu nehod podle něj přispívá i zastaralý vozový park a špatný stav silnic a dálnic.

Hůř než Česko se v evropských statistikách umístilo jen devět států. Mezi nimi i Slovensko, kde na každý milion obyvatel připadá 112 obětí dopravních nehod. Nejvíce hazardují litevští řidiči (148 obětí), naopak nejbezpečněji se jezdí na Maltě (37 obětí). V celé EU loni na silnicích zemřelo 39 tisíc lidí, z toho v Česku 1 076.

(vel)

(MFDNESZpátky