Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2009


Dědici obětí nacismu jsou v právní pasti

Pozůstalí po obětech nacistického režimu mají v ČR problémy s navrácením majetku zabaveného předkům. Důvodem jsou jak právní nedostatky, tak všeobecná neochota situaci řešit, napsal včera (31. 07. 2009 - pozn. red CS-magazínu) list International Herald Tribune (IHT).

V roce 1939, měsíc před nacistickou okupací Sudet, uprchla např. rodina Thorschů z Československa do Kanady. V Přívoze u Ostravy zanechala rafinerii olejů, která byla obsazena nacisty a po válce znárodněna. Vnučka Alfonse a Marie Thorschových Marie Warburgová již několik let usiluje o kompenzaci za zabavený majetek. Marně. Podle zákona totiž mohou restituci požadovat pouze čeští občané, zdůraznil IHT.

Právní experti tvrdí, že země východní a střední Evropy patří mezi největší liknavce co do vracení soukromého majetku zabaveného za války.

Jiří Čistecký z českého ministerstva zahraničí podtrhl, že v uplynulých letech ČR poskytla obětem nacismu odškodnění v hodnotě 130 miliónů eur.

Jak podotkl IHT, řada evropských zemí v čele s Německem přijala pro tento problém komplexní opatření.

Dalším důvodem, proč je cesta k restitucím tak složitá, je, že státy se nechtějí vzdát uměleckého bohatství, které po válce skončilo v národních muzeích. Česká vláda zatím nejeví ochotu řadu těchto problémů řešit, protože se obává vlny restitučních požadavků od sudetských Němců, uzavřel deník.

(znk)

(Právo)Zpátky