Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2009


Petr Mach poráží stát u soudu

Pavel Skramlík

Pamatuje si někdo z vás ještě na Petra Macha z Uhříněvsi, toho, co byl v pětadvaceti letech prezidentem a majoritním majitelem fotbalové Sparty, protože dokázal zprivatizovat klenot českého fotbalu za jeden večer? Toho, který v sedmadvaceti letech (v roce 1994) přestavěl celý stadión Sparty do dnešní podoby bez stavebního povolení a dostal ho až v den, kdy se Letná znovu slavnostně otvírala derby-zápasem Sparta – Slavia za asistence tehdejšího předsedy vlády Václava Klause a slavnostní výkop měl pražský primátor Jan Koukal? Toho, který za pět let svého prezidentství získal se Spartou čtyři tituly, dostal se s ní v roce 1992 až do semifinále Ligy mistrů. A v roce 1996 ji prodal slovenskému politikovi a majiteli Východoslovenských železáren Alexandru Rezešovi?

Strávil jsem v sobotu celý den mezi fotbalovými bossy v Praze na Smíchově v Národním domě na valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu a sledoval jsem, jak na ní drtivě vítězí Ivan Hašek. V takovém prostředí mám vždycky hodně našpicované uši. Přišel jsem k nečekanému úlovku.

Slyším, jak se dva postarší funkcionáři baví. „Víš o tom, že se Petr Mach soudí se státem a včera první soud vyhrál?“ Nešlo samozřejmě o Petra Macha, lídra Strany svobodných občanů.

No tak jsem trochu začal pátrat. Přesně tento Petr Mach byl přes deset let trestně stíhán za údajný úvěrový podvod v ČSOB v kauze dopravní společnosti Setrax. Mach měl na počátku svého podnikání na prahu 90. let firmu, která nakoupila autobusy a poskytovala dopravní služby. Mimo jiné dal Petr Mach jeden luxusní autobus k dispozici Kanceláři prezidenta republiky za prezidentování Václava Havla. Dopravoval zdarma jako sponzor všechny týmy Sparty počínaje A mužstvem a žáky konče. Pak se stal šéfem Sparty, firmu prodal a věnoval se jinému byznysu. Kauza společnosti Setrax mu však více než deset let ničila život a kompletně zlikvidovala jeho kariéru ve fotbale i v byznysu.

Na jaře roku 2008 byl v této kauze definitivně osvobozen. Mj. se také u soudu zjistilo, že byl předtím několikrát odsouzen na základě kopií (!) dokladů ČSOB, navíc šlo o padělky. Nechápu, jak je možné v kultivované Evropě odsoudit někoho na základě dokladů z kopírky. A v těch kopiích byla padělaná data způsobem svědčícím o tom, že to někdo nezvládl. Tak to i stojí v rozsudku!

Petr Mach byl odjakživa příznivcem a sponzorem ODS. Někdy v roce 1998 dostal nabídku od lobbisty jedné politické strany - zaplať 35 miliónů do našeho volebního fondu a budeš mít pokoj od všech kauz. Jinak ne. Mach byl vždycky jako beran. Nezaplatil. V roce 2001 ho soud konečně „udělal“ v naprosto nesmyslné (zástupné) kauze na daňový (celní) únik kvůli vozu BMW, který nikdy nevlastnil. Dostal pět a půl roku. Odseděl tři.

Z vězení byl propuštěn v roce 2004. Prodal postupně prakticky všechen svůj majetek. V České republice zůstává jen proto, aby si do důsledku užil svých satisfakcí. Tři zbytečně odsezené roky jsou hodně vážnou pohnutkou dostat něco zpátky. Petr Mach v pátek v Praze vyhrál svou první soudní při proti České republice. Za nemajetkovou újmu. Nedalo mi to, sehnal jsem si aktuální číslo jeho mobilu. „Ano, v pátek jsem vyhrál. Jste první, kdo mi kvůli tomu volá. Senát mi přiřkl finanční kompenzaci, protože konstatoval, že stát udělal chybu. Tím to samozřejmě nekončí. Půjdu do důsledků. Nejde mi o peníze, ale o to, že co se stalo mně, to se stalo mnoha jiným podnikatelům v této republice. A už by se nikdy stát nemělo. Konstatování, že stát udělal chybu, je v mém případě to nejdůležitější. Naštěstí přišla doba, kdy soudy jsou skutečně naprosto nezávislé a důkazem je páteční rozsudek. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří zažili co já. Ale nezlobte se, víc o tom teď mluvit nechci,“ řekl Petr Mach a zavěsil.

(zkráceno)

(www.totalsport.cz)Zpátky