Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Cizinci nemají nárok na pojištění

Cizinci ze zemí mimo EU, kteří v ČR podnikají, totiž na účast ve veřejném zdravotním pojištění nemají nárok. Jsou povinni pojistit se u komerčních pojišťoven. Ty jim však údajně nezajišťují standardní rozsah zdravotní péče. Zástupci neziskových organizací, které chtějí současnou praxi změnit, to včera řekli novinářům. Cizinci z tzv. třetích zemí mimo státy Evropské unie nemají v České republice nárok na stejné veřejné zdravotní pojištění, které využívají občané ČR.

Podle advokáta Pavla Čižínského z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva jsou lidé ze zemí mimo EU povinni pojistit se v ČR u komerčních pojišťoven, a to za podmínek, jež jsou pro ně nevýhodné. Musí například zaplatit pojistné za celou dobu sjednaného pojištění předem, přičemž jim není zaručen standardní rozsah zdravotní péče, vysvětlil. Zisk ze současné podoby systému pojištění podle něj mají pouze pojišťovny, s nimiž musí cizinci uzavírat pojištění na komerční bázi. Jejich příjmy z pojistného podle něj mnohonásobně převyšují peníze, které za léčby cizinců zaplatí. Toto pojištění přitom často nekryje nezbytnou zdravotní péči, kterou musí nemocnice pacientům poskytnout povinně.

Novela zákona o pojišťovnictví, která začne platit od ledna příštího roku, situaci cizinců žijících dlouhodobě v ČR ještě zhorší. Například americký občan, který je zdravotně pojištěn u své pojišťovny, si bude muset koupit ještě pojištění u české pojišťovny, uvedla Helena Hnilicová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hnilicová je manažerkou české části evropského projektu zaměřeného na zdraví a zdravotní péči pro migranty a menšiny. Podle Hnilicové jsou podmínky komerčního pojištění pro klienty nevýhodné, v případě potřeby však podle ní pojišťovny proplácejí jen část nutné péče.

Je nezdůvodnitelné a neetické činit rozdíly v přístupu ke zdravotní péči mezi cizinci z EU a cizinci, pocházejícími ze zemí mimo EU, neboť to odporuje mezinárodním konvencím, uvedla Marie Jelínková z Multikulturního centra Praha.

Kdyby cizinci podnikající v Česku mohli být pojištěni za podmínek jako čeští občané, do systému by podle výpočtů odborníků ročně proudilo navíc asi 400 milionů korun. Do systému by víc přispívali, než by z něj čerpali, řekl ČTK právník Pavel Čižinský. Jde vesměs o ekonomicky aktivní mladé lidi, kteří podle něj bývají zdravější než běžná česká populace.

Podle odhadů odborníků je cizinců dlouhodobě žijících v ČR bez možnosti zapojit se do systému veřejného pojištění přes sto tisíc!

(km)

(Právo)Zpátky