Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Úpadek médií

Karel Hvížďala

Co vás tento týden, pane Hvížďalo, zaujalo v médiích?

Jedním slovem změny: Mediální analytikové již koncem roku 2008, kdy se rozhořela hospodářská krize, předvídali, že krize bude mít velký dopad na mediální krajinu a že zvláště na přelomu letošního a příštího roku dojde k velkým majetkovým přesunům. Rozsah si ale nikdo nedovedl představit. Dnes už pomalu vidíme, k čemu dochází: Ve Velké Británii zaniklo okolo 50 novin a ve Spojených státech je situace ještě horší: Třeba v San Franciscu, které má 850 000 obyvatel, už nevycházejí ani jedny noviny a New York Times jsou ve značných potížích. Ve Spojených státech byl vypracován tzv. Mrashallův plán na záchranu médií a v Evropě se uvažuje o státní pomoci, prezident Sarkozy uvolnil na záchranu novin v příštích třech letech 600 milionů eur, a není týden, aby k nám nedorazila nějaká zpráva, která potvrzuje eskalaci změn.

Co je nového tento týden?

Tento týden oznámil Dieter von Holzbrick, majitel finančních novin Handelsblatt, že od 2. listopadu bude vycházet ve formátu tabloidu, což byl původně malý formát, který používal výhradně bulvár. Wall Street Journal ale své evropské vydání zmenšil již loni v říjnu, takže Handelsblatt tyto noviny jen napodobuje . V sousedním Polsku byl zase oznámen konec Dzenniku, který tam založilo vydavatelství Springer před třemi lety a do kterého investovalo na počátku asi půl miliardy eur. Ze začátku byl tento deník, který připomínal Die Welt, úspěšný, prodával více než 250 000 výtisků, ale na konci minulého roku to už bylo jen něco málo přes 80 000. Deník se původně vyprofiloval na tvrdé kritice vlády bratří Kaczyńských a četli ho hlavně ti, co byli unavení provládní rétorikou deníků Rzeczpospolita a naopak superkritickou Gazetou Wyborzcou, píší polští analytikové. Deníku ale také chyběla regionální vydání, která jsou v Polsku, jež má mnoho kulturních center, velmi důležitá, a rovněž měl prý slabou ekonomickou rubriku. Dziennik se sloučí s Gazetou Prawna.

A jaká je situace u nás?

U nás dohází hlavně k personálním přesunům, které signalizují velkou nejistotu. Tento týden zpravodajská televize Z1, která vysílá od 1. června 2008, ohlásila změnu profilu, už nebude konkurovat ČT24, ale nový ředitel Zdeněk Šámal, který nahradil Martina Mrnku, z ní chce od 1. září udělat ekonomický kanál. A tím výrazně ušetřit: propustil desítky lidí. Sem, do Českého rozhlasu, z ní přešla Veronika Sedláčková a Jana Lejpová. Z Hospodářských novin odchází či již odešlo celkem dvanáct lidí, a to velmi důležitých. Michal Růžička si zakládá vlastní agenturu, Tomáš Němeček přešel do Orientace Lidových novin a Petr Fischer odchází šéfovat kulturní rubriku do České televize. I Jindřich Šídlo se rozloučil s Hospodářskými novinami. Petra Šimůnka nahrazuje v nedělní Partii Primy od 6. září Milan Šíma, kam také odsud přešla Jitka Obzinová, za kterou zase ze Z1 odešla Bára Tachecí. Paní Obzinová vystřídala ve funkci šéfredaktora zpravodajství Pavla Zunu. Týden opustil šéfredaktor Dalibor Balšínek, který bude ve vedení Mafry a hodlá prý přetvořit Lidové noviny na prestižní deník. Na jeho místo v Týdnu by chtěl Sebastian Pawlowski prý právě Petra Šimůnka, který kromě debat na Primě je šéfredaktorem Hospodářských novin. ČT zase od 31. srpna prodlužuje vysílání Branek, bodů a vteřin + Počasí a ubírá pět minut zpravodajství. A na prodej je údajně Euro.

(ČRo)Zpátky