Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Německá policie zahanbila impotenty z Východu

Jiří Kubík

Až vás příště zastaví na silnici policie pro překročení rychlosti, řekněte, že jedete tajný závod. Třeba vás bez pokuty a trestných bodů pustí dál. Zaskočit až paralyzovat českou policii závoděním na silnicích není nic složitého.

Všichni jsme to viděli ve čtvrtek (03. 09. 2009 - pozn. red. CS-magazínu), kdy se z Prahy na předem ohlášenou trasu směr Německo vydalo 35 luxusních aut v závodu zvaném Diamond Race. Auta se hnala po dálnici napříč republikou šílenou rychlostí, ostatní řidiči museli uhýbat. A policie? Ta udělila dvě pokuty pro chybějící dálniční známku a jen v jediném (!) případě si troufla dotyčného pokutovat pro vyšší rychlost. Ostatní frnkli bez problémů až do Německa.

Teprve tam jim policie ukázala, že vjeli do země, kde si životů svých lidí váží natolik, že závody na silnicích tam nestrpí. Byť by měli závodníci auta sebedokonalejší a peněženky sebenaditější. Zkrátka auta jim zabavili. A dostali je až včera, v den, kdy ohlášený závod oficiálně končil. Z česko-německého srovnání v případu Diamond Race vychází špatně jak naše policie, tak naši politici.

Policie především pro alibistický přístup. "Nebyla známá trasa, kudy pojedou. Naše technické prostředky byly nasazené na okruhu prstence Prahy, tudíž nemohlo být na D5 nasazeno deset radarů," vysvětloval šéf dopravní policie Leoš Tržil. K tomu chci jen dodat, že MF DNES znala předem to samé co policie, předem vytipovala, že mají-li závodníci namířeno do Německa, nejlépe a nejrychleji se tam dostanou po D5 přes Plzeň, a vypůjčila si u soukromé firmy jeden jediný radar (na co deset?). Díky měření MF DNES tak například všichni vědí, že z dvanácti zachycených závodících aut jich šest výrazně překročilo rychlost, některá se dokonce pohybovala na hranici 250 km/h, a že šest dalších mělo namontované zakázané antiradary, které měření znemožňují. Neboli: stačil logický úsudek a jeden radar a česká policie nemusela být tak nečinná a bezzubá.

Pravdou je, že německým policistům k razantnímu zákroku dopomohl tamější zákon: přestupkem je už samo závodění na silnicích (na rychlosti nezáleží), za které náleží pokuta tisíc eur a dočasné zabavení věci, která slouží k obecnému ohrožení, tedy auta.

A změnit zákon tak, aby se nevybouřeným majitelům superdrahých aut nechtělo vybouřit na českých silnicích, to je úkol pro politiky. Ti naši bohužel o bezpečnosti na silnicích rádi jen mluví. Viz nekonečné debaty o víkendovém provozu kamionů, léta se táhnoucí diskuse o úpravě bodového systému. Dokonce i zákaz silničních závodů už loni přišel na přetřes. Zase bez výsledku.

Jediné, čeho jsme se dočkali, je, že stát pumpuje další miliony korun do reklamní kampaně Nemyslíš – zaplatíš. A ta na závodníky z Diamond Race evidentně nezabírá. Máme smůlu. Nedávný šéf resortu dopravy Řebíček se spíš než jako ministr choval jako byznysmen sledující růst hodnoty svých akcií ve firmě Viamont. A ostatní politici? Ticho po pěšině.

Všimněte si, že v době předvolební kampaně závod Diamond Race nikdo jako své téma neuvedl.

Nikdo neřekl, co s tím udělá. Všichni jsou stoprocentně zaměstnaní jiným "superdůležitým" úkolem – údajným veřejným zájmem jít k volbám právě jen 9. a 10. října a nikdy jinak. Pak se nikdo nemůže divit, že i příště budeme vypadat vedle rázného přístupu západních sousedů pořád jako impotenti z Východu.

(MF DNES)Zpátky