Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Janota prohrál, dluh bude rekordní

Petr Vašek

Ministr financí Eduard Janota se smířil s tím, že předloží suverénně nejhorší státní rozpočet v českých dějinách. HN získaly oficiální verzi, kterou Janota poslal všem šéfům parlamentních stran. Ta počítá s rekordním schodkem 231 miliard korun, což podle Janoty může časem znamenat podobné starosti, jaké mělo loni Maďarsko. Na velké změny není čas ani vůle. "Je to maximum možného. V dané situaci ani jiný rozpočet sestavit nejde," řekl včera (07. 09. 2009 - pozn. red. CS-magazínu) HN Janota. Zítra ministr předloží vládě balíček zákonů, který by mohl příští rok ušetřit 70 miliard. V něm se navrhuje zvýšení zdravotního a sociálního pojištění pro bohaté, vyšší DPH i vyšší daně z benzinu, nafty, alkoholu a cigaret. A celá řada škrtů, které by zasáhly zdravotnictví, důchody i sociální dávky i stavební spoření.

Janotovy reformy ale kvůli volbám nemají šanci: podporuje ho jen Kalouskova TOP 09, a tak se v oficiálním rozpočtu nijak nepromítají. Proto je už dnes prakticky jisté, že jen na úroky ze státního dluhu půjde příští rok 68 miliard. Celkové zadlužení státu stoupne na astronomických 1,35 bilionu korun a za letošní, a příští rok tak vzroste o víc než desetinu HDP.

Schodek rozpočtu přitom mohl být ještě větší. Janota v rozpočtu počítá se zrušením dvaceti tisíc míst ve státní správě. K tomu zmrazil platy státních úředníků a seškrtal provozní výdaje ministerstev. Například na platy dá stát příští rok o 4,5 miliardy méně než letos. Na vyšší důchody zatím peníze jsou.

231 mld.

Schodek rozpočtu bude příští rok rekordní. Státní dluh se kvůli tomu každý den zvedne o 600 milionů korun.

135 tisíc

Na konci roku 2010 celkový státní dluh přesáhne 1,35 bilionu korun: tedy 135 tisíc korun na každého občana.

68 mld.

Čím vyšší dluh, tím vyšší splátky úroků. Jen za úroky stát příští rok zaplatí 68 miliard. Podmínka: musí skončit recese. Vláda počítá s tím, že ekonomika příští rok už překoná krizi a poroste o 0,3 procenta. Bude-li trvat recese, rozpočet dopadne ještě hůř.

Stát zruší 20 tisíc míst

Jednou z možností, jak rychle šetřit, jsou platy. Zrušit se má 20 tisíc pracovních míst. Většina z nich už je volná, ale úřady za ně berou peníze. Úspora činí 4,5 miliardy.

Chybí peníze na platy učitelů

V rozpočtu zatím nejsou dvě miliardy, které požadovala navíc ministryně školství. Ta hrozí, že jinak půjdou dolů platy učitelů mateřských, základních a středních škol.

Na porcování medvěda není

V rozpočtu letos poprvé nejsou žádné peníze, které by poslanci mohli posílat do svých regionů při každoročním rituálu zvaném porcování medvěda.

Na důchody se našla rezerva

Oproti původním hrozbám se nakonec v rozpočtu objevilo sedm miliard na zvýšení důchodů. To by mělo stačit na zvýšení penzí o dvě procenta.

Varovné číslo 7,4 % HDP

Schodek celých veřejných financí vyskočí na 7,4 % HDP, přitom strop pro přijetí eura by byl 3 %. Rekordní jsou také výdaje rozpočtu (1,2 bilionu), příjmy činí 969 milionů.

Janota varuje, že současný trend přivede zemi do stejné situace, v jaké bylo Maďarsko.

(www.ihned.cz)Zpátky