Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2010


Členství soudců v KSČ je tajné

Členství soudců v předlistopadové Komunistické straně Československa má zůstat tajné. Alespoň to vyplývá z verdiktu Nejvyššího správního soudu, který potvrdil, že informace je důvěrná a nelze ji sdělovat ani na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle rozsudku je členství soudců v KSČ jejich soukromá věc, která nemá přímý vztah k samotnému výkonu funkce.

Rozsudek, který zamítl kasační stížnost občanského aktivisty Tomáše Peciny, zveřejnil soud na svých stránkách ve čtvrtek (11. 02. 2010 - pozn. red. CS-magazínu). Stížnost si podal Pecina po rozhodnutí pražského městského soudu, který zamítl zveřejnit, kteří soudci z Vrchního soudu v Olomouci byli ve straně.

Aktivista argumentoval svobodným přístupem k informacím, soud mu ale nedal za pravdu. Podle něj by šlo o nepřiměřený zásah do práv na ochranu soukromí. Pecina se po doručení rozsudku hodlá obrátit na Ústavní soud. Celý případ se táhne od září 2007, kdy mu ministerstvo spravedlnosti odmítlo poskytnout "seznam komunistických soudců".

(www.aktualne.cz)Zpátky